Ekonomi

Ocak ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi’ni (Tarım-GFE) açıkladı. Tarım-GFE’de, 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,24, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,24, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 95,99 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 118,18 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 5,77, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 9,62 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 95,54, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 99,13 artış gerçekleşti.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Şubat'ta azaldı

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Şubat’ta azaldı

YILLIK TARIM-GFE’YE GÖRE 6 ALT GRUP DAHA DÜŞÜK, 5 ALT GRUP DAHA YÜKSEK DEĞİŞİM GÖSTERDİ

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 40,24 ile makine bakım masrafları ve yüzde 46,16 ile veteriner harcamaları oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 117,25 ile hayvan yemi ve yüzde 115,38 ile tohum ve dikim materyali oldu.

AYLIK TARIM-GFE’YE GÖRE 5 ALT GRUP DAHA DÜŞÜK, 6 ALT GRUP DAHA YÜKSEK DEĞİŞİM GÖSTERDİ

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 1,81 ile enerji ve yağlar ve yüzde 2,94 ile tarımsal ilaçlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 35,17 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 21,45 ile veteriner harcamaları oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 4,86 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Ocak ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verileri açıklandı ve Türkiye tarım sektörünün önemli bir göstergesi olan bu endeks, Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %54,31 artış gösterdi.

Tarımsal girdi fiyat endeksi, tarım sektöründe kullanılan gübre, tohum, yem gibi girdilerin fiyatlarını ölçümleyen bir endekstir. Bu endeks, tarım sektöründe üretim maliyetlerinin belirlenmesinde ve üreticilerin karlılık açısından değerlendirilmesinde önemli bir veri kaynağıdır.

Ocak ayı tarımsal girdi fiyat endeksi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre önemli bir artış göstererek, tarım sektöründe yaşanan maliyet artışlarının ne kadar yükseldiğini gösterdi. Tarım sektöründe üretim maliyetlerine etki eden faktörler arasında gübre, tohum, yem, yakıt, işçilik gibi girdilerin fiyatlarıdaki artışlar yer almaktadır.

Tarım sektöründe yaşanan maliyet artışları hem üreticileri hem de tüketicileri olumsuz etkilemektedir. Üreticilerin maliyetleri artarken, tüketiciler de fiyatların yükselmesi nedeniyle daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bu nedenle, tarım sektöründe yaşanan maliyet artışlarının kontrol altına alınması ve üreticilerin karlılığının korunması için çözüm önerileri üzerinde çalışılması gerekmektedir.

Sonuç olarak, Ocak ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verileri açıklandı ve tarım sektöründe yaşanan maliyet artışlarının boyutunu gösterdi. Bu artışların kontrol altına alınması ve tarım sektörünün karlılığının korunması için çözüm önerileri üzerinde çalışılması gerekmektedir.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu