Sağlık

Omega 3: Sağlığımız için neden gerekli?

Çocukların Zeka Gelişimi İçin Omega 3 Tüketimi Şart

Çocuk sağlığı ve beyin gelişimi için Omega 3’ün önemi vurgulanıyor. Beyinde bulunan yağların %20’si DHA adı verilen Omega-3’lerden oluşur ve soğuk deniz balıklarında oldukça zengin bulunur. Bu nedenle, en uygun Omega 3 kaynağı olan somon, uskumru ve ton balığının tüketilmesi tavsiye edilir.

Omega-3 yağ asidinin sinir ileti sistemi için çok önemli bir rolü vardır ve eksikliği zeka gelişiminde veya kavrama yeteneğinde geriliklere neden olabilir. Bu nedenle, özellikle zeka gelişiminin hızlı olduğu yaş gruplarında Omega 3 alımının artırılması çocukların zeka seviyelerinde ve kavrama kabiliyetlerinde yüksek oranda artış sağlar.

Omega-3 yağ asitleri, özellikle DHA’nın çocukların beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğu bilinmektedir. Omega 3 takviyesi alan veya Omega 3’den zengin besinler tüketen çocuklarda okul başarısının daha yüksek olduğu da yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimleri için özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmeleri önemlidir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları, EPA ve DHA açısından oldukça zengindir. Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş arası çocuklarda beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

Bu nedenle, tüm bireyler Omega-3 yağ asidi alımını arttırmalı ve özellikle gelişim çağındaki çocukların EPA ve DHA açısından zengin olan balıkları tüketerek Omega 3 eksikliklerinin görülmesini önlemelidir.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu