Yaşam

Öncü deprem nedir, nasıl anlaşılır? Öncü deprem sinyalleri!

Kahramanmaraş deprem felaketinin ardından tüm Türkiye’de deprem hareketliliği yaşanıyor. Özellikle büyük çaplı bir depremin beklendiği İstanbul’da meydana gelen ufak depremler bölgede yaşayanları tedirgin etmeye başladı. Megakentin olası bir depreme ne kadar hazırlıklı olduğu tartışması sürerken, son 4 gündür Marmara’da meydana gelen 10 küçük deprem akıllara, “Büyük depremin öncüsü mü?” sorusunu getirdi.

Deprem uzmanlarına göre, bir küçük depremi ‘öncü deprem’ olarak nitelendirebilmek için öncüsü olarak görülen büyük depremin olması gerekiyor. Büyük deprem olduktan sonra öncesinde olan küçük depremler eğer büyük depremi oluşturan aynı fay üzerinde ve büyük depremin odağı civarında oluşmuş iseler ‘öncü deprem’ olarak isimlendirilirler. Dolayısıyla ana şok denilen büyük deprem olmadan ‘öncü deprem’ nitelemesi kesin olarak yapılamayacağını belirtiyor.

ÖNCÜ DEPREMLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

Hangi depremin öncü, hangisinin ana deprem olduğu konusu gizemini koruyor. Öncü depremler; ana depremden önce büyük depremin olacağı yerde veya yakınında meydana gelen sarsıntılardır ve bugünkü bilim şartlarında hangi depremin öncü olduğunu söylemek imkânsızdır.

Genelde öncü depremler; ana depremden sonra anlaşılır ve büyük depremden bazen haftalar bazen de saniyeler önce olur. Bu ayrımı yapamadığımız için de “öncü depremden sonra şu vakitte büyük deprem meydana gelir” gibi kesin bağlantılar kurulamaz.

ÖNCÜ DEPREM NEDİR?

Öncü deprem, büyük bir depremden daha önce gerçekleşen, büyük depremin oluştuğu alan içinde ya da bu alan yakınında ortaya çıkan küçük veya orta şiddetli sarsıntıdır. Bazen büyük bir deprem olmadan önce küçük sarsıntılar olur. Bu küçük sarsıntılara “öncü depremler” denilmektedir. Büyük bir depremin oluşundan sonra da belki birkaç yüz adet küçük deprem olmaya devam etmektedir.

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! MTA diri fay hatları hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritası sorgulama!

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak: NTV/CNN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu