Kültür & Sanat

Oysa ki TDK doğru yazılışı… “Oysa ki” mi, “oysaki” mi nasıl yazılır?

Oysaki TDK Doğru Yazılışı

 Pek çok kelimenin yazılışı kişiler tarafından yanlış biliniyor. Kişiler yazı yazarken yaptıkları bu yazım yanlışlarıyla yazılarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. En çok yanlış yapılan oysa ki kelimesinin nasıl yazıldığı çok araştırılıyor. Bu kelime “oysaki” şeklinde yazılması doğrudur. Kişiler yaptıkları bu yazım yanlışlarını öğrenerek, hata yapmamaya çalışıyor. “Oysaki seni çok sevmiştim” örneğinde görüldüğü gibi doğru şekilde yazılmalıdır. “Oysa ki” olarak ayrı yazılması bu kelimeyi yanlış yazmaktır.

TDK açıklamasında “Birkaç örnekte ki bağlacı kalıplaşmış olduğu için bitişik yazılır: belki, çünkü, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki. Bu örnekler­den çünkü sözünde ek aynı zamanda küçük ünlü uyumuna uymuştur.” örneğine yer veriyor.

 Bitişik mi Yazılır? Ayrı mı Yazılır?

 Oysaki, kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazılacağı çok araştırılıyor. Bireyler bu konuda pek çok farklı araştırma yapabiliyor. Oysaki kelimesi birleşik bir şekilde yazılması gerekiyor.  Günlük hayatta çok kullanılan bu kelime, yazılırken de doğru yazılmalıdır. Yazı kalitesini yükseltmek için mutlaka bitişik yazılmalıdır.

Yarınki Nasıl Yazılır? Yarınki TDK Doğru Yazılışı... Yarınki Mi Yarın Ki mi?

Yarınki Nasıl Yazılır? Yarınki TDK Doğru Yazılışı… Yarınki Mi Yarın Ki mi?

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu