Türk Dünyası

Özbekistan, Ağustos Ayında “Yeşil Hidrojen” Projesine Başlamayı Planlıyor

Özbekistan’da “yeşil hidrojen” üretim kompleksinin inşası Ağustos ayında başlaması planlanıyor. Enerji Bakanı Jurabek Mirzamakhmudov, bu bilgiyi “Özbekistan 24” TV kanalındaki bir röportajında duyurdu.

Ban, “yeşil hidrojen” konusunda ayrı bir yeni trend olan ACWA Power ile ortak bir proje gerçekleştirildiğini belirtti. Hidrojenin alternatif enerji kaynaklarından üretilmesi planlanıyor. Projenin temel atma töreni Ağustos ayında Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirildi ve çalışmaların hızlandırılması vurgulandı.

Yılın başında ACWA Power, Enerji Bakanlığı ve Uzkimyosanoat şirketiyle iki sözleşme imzaladı. Suudi bir şirket, Chirchik’teki amonya fabrikası temel alınarak bir “yeşil hidrojen” üretim kompleksi oluşturmak için yatırım yapacak. Kompleksin proje kapasitesi yılda 3 bin ton hidrojen üretecek.

Bu proje, kimya endüstrisinin karbon ayak izini azaltacak ve “ekonomiyi karbonsuzlaştırmaya” yardımcı olacak.

ACWA Power ayrıca çevre dostu amonyak üretimine başlayacak. Bu sayede yıllık 600 milyon metreküp gaz tasarrufu sağlanacak ve karbondioksit emisyonları 1.5 milyon ton azaltılacak.

Bu haber, ACM Cyprus’in yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu