Seyahat

Özgürlüğü hissettiren dünyanın ilgi çeken tepeleri

Çocukluğumuzda keyifle seyrettiğimiz Heidi’nin yeşil tepelerde koştuğunu hatırlıyor musunuz? Baktıkça ufuk açan, nefes aldıran tabiat oluşumları insanların zihinlerinde hep derin güzellikler bırakmıştır. Bunlardan ilk akla gelen bilgisayarlarda yıllardır bu hissi yaşatan Windows XP‘nin duvar kağıdı olan Bliss’ti. Peki, hangi özellikteki tepeler dünyada ilgi çekiyor, düşündünüz mü?

Napa-California 
Bliss isimli duvar kağıdı fotoğrafçı Charles O’Rear tarafından 1996 yılında California’da çekilmiştir. Milyonlarca kişiye yeşilin ve mavinin tonlarını sunup huzur veren kadraj için Charles, yağmurun sıkça yağdığı günlerin birinde muhteşem görüntüyü yakaladığını ve kayıtsız kalamadığını ifade etmiştir. Hatta “15 yaşında veya daha büyük insanlar bu fotoğrafı yaşamları boyunca hatırlayacaklar“ şeklinde bir de kehanette bulunmuştur. 
Toskana, İtalya 
Albert Dros isimli Hollandalı fotoğrafçı İtalya’nın Toskana bölgesinde yaptığı ziyarette çektiği fotoğraflar Windows XP’nin Bliss duvar kağıdına aşırı şekilde benzetilmiş. Gerçekten de ilk intiba buranın XP’nin olduğu şeklinde.
Gora Bölgesi, Kosova 
Gora Bölgesi Kosova’nın Prizren ilinin güneyinde yer alan dağ köyleridir. Gora kelime anlamı ile dağlı demektir ve bölgede yaşayan halk müslüman eski Türk boylarındandır.
Erzurum, Türkiye 
Erzurum’un Oltu ilçesinde yer alan gökkuşağını andıran renkleri ile görenlerin ilgisini çeken tepeler ise yurdumuzdan merak uyandıran bir köşe olarak sıralamadaki yerini aldı. Himalaya dağ kuşağında yer alan iklim, erozyon gibi nedenler bu tepelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gelecek dönemde bir Jeopark içinde yeralması için çalışma yapılmaktadır.
Iğdır Türkiye 
Sıradaki ilgi çeken tepe ise yine yurdumuzdan, Iğdır’dan. Tuzluca ilçesinin batısında yer alan tepeler kırmızı, kahverengi boz ve sarı tonlarını barındırıyor. Aynı zamanda Nahçıvan ve İran’da görülen tepeler, tıpkı Erzurum’daki oluşum gibi tabiatın bizlere bir hediyesi.
National Geopark – Çin
Çin’in Gansu bölgesinde yer alan ulusal Danxia Jeopark, sık sık Erzurum’daki tepeler ile karıştırılıp haberleştirildi. Toplamda 520 milyon metrekareye yayılmış bu devasal doğa oluşumu Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 55 milyon yıla tekabül ettiği bilinen bu oluşum tüm turistlerin ilgisini dünyanın dört bir tarafından çekmektedir.
Vinicunca, Peru 
Son renkli tepemiz adı dağ olsa da Peru’nun Cusco bölgesinde yer alan ve yedi renk anlamına gelen Montana de Siete Colores isimli dağ. Buraya ulaşmak biraz meşakatli bir yolculuğa katlanmak gerekiyor. Önce 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ardından ise 10 km yürüyüş ve tırmanma gerekiyor. Peki bu derece renkli olmasının sırrı açıklanabilmiş mi ? Dağın üzerini kaplayan buzulun erimesi sonucu farklı katmanlardaki topraklar ortaya çıkmış ve gökkuşağını andıran sıralı kuşaklar oluşmuştur. And Dağlarının bir kolu olan Vinicunca 2016 yılında keşfedilmiştir. Sanırım çıplak gözle görmeden inanmak oldukça güç. 
Kaynak: Cengiz Selçuk – Brandlifemag
 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Dünya üzerinde pek çok ilgi çekici tepe bulunur ve bunların en önemli özelliği, ziyaretçilere özgürlük hissi vermesidir. Bu tepeler, doğal güzellikleri, manzaraları ve farklı aktiviteleri ile gezginlerin ilgi odağı olmaktadır.

İlk olarak, İsviçre’de bulunan Matterhorn tepesi, zirvesine tırmananları göz kamaştırıcı manzarası ile karşılar. Birçok dağcı için dünyanın en zorlu zirvelerinden biri olan Matterhorn, cesaretli gezginlerin sıradışı bir özgürlük hissi yaşamasını sağlar.

Ayrıca, Yeni Zelanda’da bulunan Tongariro tepesi, coğrafi yapısı ve zirvesindeki aktif yanardağı nedeniyle ziyaretçilere bir macera sunmaktadır. Tepenin etrafındaki Tongariro Milli Parkı’nda yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve kayak yapmak gibi etkinliklerle heyecan dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Norveç’te bulunan Trolltunga tepesi, eşsiz manzaraları ve zirvesindeki taş kütlesi nedeniyle gezginlerin ilgisini çekmektedir. Tepenin zirvesine tırmanmak oldukça zorlu olsa da, Trolltunga’da bulunmak insanı dünyanın en özgür hissettiren yerlerinden birinde olduğuna inandırmaktadır.

Güney Afrika’da bulunan Table Mountain tepesi, Cape Town’un sembolik bir parçasıdır ve dünya üzerindeki en güzel şehir manzaralarından birine sahiptir. Tepenin zirvesine teleferik ile çıkabileceğiniz gibi yürüyerek de tırmanabilirsiniz ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Son olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Half Dome tepesi, Yosemite Milli Parkı’ndaki muazzam doğal güzellikleri ile ünlüdür. Zirvesine tırmanmak cesaret gerektiren bir macera olsa da, tepenin zirvesindeki manzara insanların özgürlük hissetmesine neden olur.

Kısacası, dünya üzerinde bulunan birçok ilgi çekici tepe, insanlara özgürlük hissi vermektedir. Doğal güzellikleri, macera dolu aktiviteleri ve eşsiz manzaraları ile bu tepeler, gezginlerin hayallerini süsleyen yerler arasındadır. Bu tepeleri ziyaret ederek, insanların doğanın gücünü ve özgürlük çizgisini hissetmesi mümkündür.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu