Dünya

Putin: Dünyanın yalnızca ABD’nin çıkarları doğrultusunda inşa edilmesine karşı çıkıyoruz – Son Dakika Dünya Haberleri

blank

İngiltere ve Fransa’ya ait nükleer silahların da dikkate alınması gerektiğini kaydeden Putin, NATO’nun Rusya’yı parçalamayı hedeflediğini ve bu nedenle ülkenin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

“BATI DÜNYAYI KAFASINA GÖRE OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR”

“Batılı ülkelerin, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından dünyayı kafalarına göre oluşturma girişimlerinden” söz eden Putin, buna tepki göstermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Putin, şu şekilde devam etti:

“Neye karşı çıkıyoruz? Şekillenmekte olan yeni dünyanın yalnızca bir ülkenin, bu durumda ABD’nin çıkarları doğrultusunda inşa edilmesine karşı çıkıyoruz. Onlar tam da bunu yapmak istiyor. Bundan emin olabilirsiniz. ABD’yi takip eden ülkeler dahil herkes bunu anlıyor ancak onlar, ekonomi, savunma alanındaki büyük bağımlılıkla ilişkili çeşitli sebeplerden ziyade, bu durumda Rusya ile mücadelenin ortak çıkar olduğunu düşünüyorlar ama yine de ABD’nin yaptığı her şeyin yalnızca kendi bencil çıkarlarını karşıladığının gayet farkındalar.”

ABD’nin enflasyon ile ilgili yasalar kabul ederek Avrupa işletmelerini kendi topraklarına çekmeye çalıştığına işaret eden Putin, “Fransa’nın Avustralya’daki denizaltı siparişi elinden alındı. Bu ülkeyi küçük düşürdüler.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Rusya’nın bu şekilde davranmak istemediğini dile getirerek, “Çok kutuplu bir dünya, uluslararası arenada herkese saygı gösterilmesi, herkesin çıkarlarının gözetilmesi için mücadelede galip gelinecektir. Bundan hiç şüphem yok.” ifadelerini kullandı.

Rus halkının bu dönemde birliğinin önemine işaret eden Putin, bunun başarı ve zafer için en önemli koşul olduğunu belirtti.


NTV’yi sosyal medyadan takip edinKaynak: TRT/NTV

Yorum Yapın

Diğer Haberler

blank
Dünya

Estonya'dan AB topraklarında Rus LNG'si yasaklansın teklifi

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Rusya’nın milyarlarca dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç ettiğini belirterek, Avrupa Komisyonuna, Rus LNG’sinin Avrupa
blank
Dünya

Avrupa Birliği çalışanlarına TikTok’u yasakladı

Politico internet sitesinde yer alan habere göre, Birliğin yürütme organı olarak faaliyet gösteren AB Komisyonu, çalışanlarına sosyal medya uygulaması
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com