Dünya

Putin imzaladı: Rusya ile ABD arasındaki nükleer anlaşma askıya alındı – Son Dakika Dünya Haberleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ABD’yle imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nı (Yeni START) askıya alan yasayı imzaladı.

Yasa gereği, ülkenin söz konusu antlaşmaya yeniden katılımı ile ilgili karar Rusya Devlet Başkanı tarafından alınabilecek.

Vladimir Putin, 21 Şubat’taki Federal Meclis konuşmasında, Rusya’nın ABD ile yapılan Yeni START antlaşmasına katılımını askıya aldıklarını bildirmişti.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması da bu antlaşmayı askıya alan yasayı 22 Şubat’ta kabul etmişti.

ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” antlaşması, Washington ve Moskova arasında yürürlükteki son nükleer antlaşma olma özelliğini taşıyor.

Antlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık antlaşmanın süresi 5 Şubat 2021’de sona eriyordu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, antlaşmayı 5 yıllığına uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzalamıştı. ABD yönetimi de antlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de bildirmişti.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak: TRT/NTV

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu