Seyahat

Rusya Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Rusya Hakkında Her Şey; Rusya Bayrağının Anlamı, Rusya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Rusya’nın tarihi ve kültürel özelliklerini tanıtan bu makalede, dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’nın bağımsızlık tarihine ve önemli şehirlerine değiniliyor. Ayrıca, Rusya’nın meşhur yemekleri, bayrağının anlamı, başkenti Moskova, saat farkı ve para birimi hakkında bilgiler veriliyor.

Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 26 Aralık 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Yüzölçümü 17.100.000 kilometrekare olan Rusya, dünyanın en büyük ülkesidir.

Rusya’nın en büyük şehirleri arasında Samara, St. Petersburgh, Astrahan, Azak ve Petrozavodsk bulunmaktadır. Nüfusu ise 144 milyon 424 bindir.

Rus edebiyatında önemli yeri olan ünlü yazarlar ve şairler arasında Fyodor Dostoyevski, Andrey Platonov, Ivan Turgenyev, Mihail Lermontov, Vladimir Nabokov, Maksim Gorki ve Mihail Bulgakov yer almaktadır. Ayrıca, ünlü Rus yönetmenler arasında Andrei Tarkovsky, Nikita Mikhalkov, Aleksey Balabanov, Dziga Vertov ve Elem Klimov vardır.

Rusya’nın meşhur yemekleri arasında havyar, borç çorbası ve zakuski çar bulunmaktadır.

Rusya bayrağı, üç eşit ve yatay çizgiden oluşmaktadır. Beyaz çizgi, Rusya’nın kadim bir ülke olmasını ve soyluluğunu temsil etmektedir. Mavi çizgi ise ülkeye bağlılık, vatan sevgisi, fedakarlık ve içtenlik anlamını taşırken, kırmızı çizginin anlamı farklılık göstermektedir. Kimine göre cesareti, kimine göre ise bağımsızlığı simgelemektedir. Rusya’nın günümüzde kullandığı resmi bayrak, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra kabul edilmiştir.

Rusya’nın başkenti Moskova’dır. Moskova, 10 idari birimden oluşmaktadır ve yüzölçümü bakımından en büyük yerler Güneybatı ve Kuzeydoğu bölgesidir. 12 Mart 1918 tarihinde başkent yapılan Moskova, dünyadaki en kalabalık başkentlerden biridir. Şehirde Rusların yanı sıra Ermeniler, Tatarlar ve Özbekler de yaşamaktadır.

Moskova, katedralleri ve şatolarıyla ünlü bir kenttir. Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da yer alır ve Korkunç İvan’ın emriyle yapılmıştır. Ayrıca, Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Tretyakov Devlet Galerisi, Novodevich Manastırı, Kırmızı Meydan ve Kozmonotluk Anıt Müzesi gibi turistik yerler de bulunmaktadır.

Moskova ile ilgili filmler arasında “Moskova’nın Şifresi – Temel”, “Polis Akademisi – Görev Yeri: Moskova”, “Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor”, “Küçük Moskova” ve “Moskova Rüzgarı” yer almaktadır. Ayrıca, Moskova ile ilgili kitaplar arasında Walter Benjamin’in “Moskova Günlüğü”, Andrey Platonov’un “Mutlu Moskova” ve Rıza Nur’un “Moskova – Sakarya Hatıraları” bulunmaktadır.

Rusya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır. Rusya’nın para birimi ise Ruble’dir. 1 Rus Rublesi, 0,29 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Rusya hakkında bu bilgiler, ülkenin tarih, kültür, bayrak, başkent, yemekler, saat farkı ve para birimi gibi önemli konularında bir genel bakış sunmaktadır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu