Ekonomi

Rusya Merkez Bankası, Beklentileri Aşan Faiz Artışı Gerçekleştirdi

Rusya Merkez Bankası (CBR), gösterge faiz oranını 100 baz puan artırarak yüzde 7,50’den yüzde 8,50’ye yükseltti. Piyasalarda ise beklenti 50 baz puan artış olacağı yönündeydi. CBR, bir sonraki toplantı için de faiz artırımı olasılığını açık tuttu. Bu kararın ardında, Rusya İstatistik Kurumu’nun (Rosstat) Haziran ayında tüketici fiyatlarının yüzde 2,51’den yüzde 3,25’e yükseldiğini açıklaması etkili oldu.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından CBR, acil bir toplantıyla faizleri yüzde 20’ye yükseltmiş ve ardından 2022 Eylül ayında yüzde 7,50 seviyesine kadar indirimlere başlamıştı. Ancak ülkede yeniden enflasyon baskıları artmaya başladığı için bu toplantı için 50 baz puan artış beklentisi oluşmuştu.

CBR’nin açıklamasında, “Yurt içi talepteki artış, üretimi artırma kapasitesini aştı ve bunun sebebi iş gücü temin edilebilirliğinin sınırlı olmasıdır” denildi. Banka, enflasyon beklentilerinin yükseldiğine dikkat çekti ve bu yıl için büyüme beklentisi aralığını yüzde 0,5-2,0’den yüzde 1,5-2,5 seviyesine yükseltti.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu