Dünya

Rusya’da “bahara merhaba” festivali: Maslenitsa

blank

Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde bulunan Cossack köyü, kışa veda edilip baharın gelişinin kutlandığı halk festivali Maslenitsa kapsamında festivale ev sahipliği yapıyor. Yöresel kıyafetlerle gerçekleştirilen geleneksel dansların yanında geleneksel oyunlar oynayan yöre halkı, festivalin tadını çıkarıyor.

blank
Rusya’da bir hafta sürecek olan ve “Tereyağı Haftası” olarak da bilinen Maslenitsa Festivali başladı. Hem yerli halk hem de turistler baharın gelişini kutlamak için sokaklara döküldü.
blank
Geçmişi pagan dönemine kadar uzanan bayram, geleneksel olarak Büyük Perhiz başlamadan önce blini (krep) ve diğer zengin yiyeceklerle ziyafet çekilerek kutlanıyor.
blank
Maslenitsa aynı zamanda Ruslar tarafından sosyalleşme, şarkı söyleme ve dans etme zamanı olarak görülüyor.
blank
Moskova’da en büyük kutlamalardan biri, geleneksel Rus yiyecekleri ve el sanatları satan satıcılarla büyük bir fuarın kurulduğu Tverskaya Meydanı’nda gerçekleşiyor.
blank
Meydan aynı zamanda kışın bitişini sembolize etmek üzere festivalin son gününde yakılacak olan Lady Maslenitsa’nın yüksek bir büstüne de ev sahipliği yapıyor.
blank
Rusya’daki diğer şehirler de Maslenitsa’yı kendilerine özgü yöntemlerle kutluyor. Petersburg’da halk, takımların belirli bir süre içinde en çok krepi kimin çevirebileceğini görmek için yarıştığı bir “krep savaşına” katılıyor.
blank
Yaroslavl’da ise kutlamalar buz pateni, atlı araba gezintileri ve havai fişek gösterilerini içeriyor.
blank
Öte yandan, birçok Rus için Maslenitsa, yeni bir sezonun başlangıcını ve yenilenme zamanını temsil eden sevilen bir bayram.
blank
Bir Moskovalı, “Maslenitsa yaşamın, arkadaşlarla ve aileyle bir araya gelmenin ve uzun, karanlık bir kışın ardından baharın sıcaklığını ve ışığını karşılamanın bir kutlamasıdır.” dedi.
blank
Rusya’nın Krasnoyarsk bölgesinde bulunan Cossack köyünde de festivale kapsamında biçok etkinlik yapıyor.
blank
İşte Maslenitsa kutlamalarından kareler…
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blankKaynak: TRT/NTV

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Dünya

Estonya'dan AB topraklarında Rus LNG'si yasaklansın teklifi

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, Rusya’nın milyarlarca dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihraç ettiğini belirterek, Avrupa Komisyonuna, Rus LNG’sinin Avrupa
blank
Dünya

Avrupa Birliği çalışanlarına TikTok’u yasakladı

Politico internet sitesinde yer alan habere göre, Birliğin yürütme organı olarak faaliyet gösteren AB Komisyonu, çalışanlarına sosyal medya uygulaması