Dünya

Rusya’dan ünlü askeri uzman Girkin gözaltına alındı – Son dakika haber

Rusya’nın tanınmış savaş blog yazarı Igor Girkin’in tutuklandığı ortaya çıktı. Girkin’in eşi tarafından sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Girkin’in Moskova’daki evinde Rus güvenlik güçleri tarafından bugün sabah saatlerinde gözaltına alındığı belirtildi.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Girkin aşırıcılığı teşvik etmekle suçlanmakta olup, 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya bulunmaktadır.

Girkin son yazısında Moskova’ya yönelik eleştirilerini artırmış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i hedef almıştı. Girkin Kremlin’in yönetme yeteneklerini eleştirirken, Putin için alaycı bir ifade kullanmıştı.

Girkin eski bir Rus askeri istihbarat subayıdır ve Kırım’ın ilhakında rol oynamıştır. Daha sonra Donetsk hükümetinde savunma bakanı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesinde rol aldığı gerekçesiyle dünya çapında aranmaktadır.

Hollanda’da bir mahkeme Girkin’i ömür boyu hapis cezasına çarptırmış ancak Moskova ve Amsterdam arasında iade anlaşması bulunmamaktadır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu