Ekonomi

Rusya’nın Batı’ya Misillemesi: Uluslararası Varlıklar Donduruldu.

Rusya, Batılı finans kurumlarından gelen varlık dondurma hamlesine cevaben geçen yıl ülkedeki uluslararası emanetçilerin varlıklarını dondurdu. Euroclear ve Deutsche Börse Group’un mali raporlarına göre, Moskova, 2022’de Belçika’nın Euroclear ve Lüksemburg’un Clearstream takas merkezlerine ait 229,1 milyar ruble (2,7 milyar dolar) tutarındaki varlığı bloke etti. Euroclear’a göre, 2022’nin sonunda Rusya’nın Ulusal Takas Kuruluşunda (NSD) ‘C’ ve ‘I’ tipi hesaplarda sırasıyla 2,29 milyar dolar ve 352 milyon dolar eşdeğeri donduruldu.

Clearstream’in raporuna göre Rusya’da bloke edilen fonların toplam değeri 142 milyon dolar. Hamlenin, Ukrayna’daki askeri operasyon nedeniyle Moskova’ya yönelik yaptırım kampanyasının bir parçası olarak geçen yıldan bu yana AB’de dondurulan milyarlarca avro değerindeki Rus devlet ve özel varlıklarına misilleme olarak geldiği bildiriliyor.

Batı’nın uygulamasına karşın Rusya’nın yaptığı hamle, Batı’nın yaptırımlarının yaklaşık 100 katı miktarda varlığı etkiledi. Euroclear’da sıkışıp kalan Rus varlıklarının 196,6 milyar euro (211,1 milyar dolar) tutarında olduğu tahmin ediliyor ve bunun büyük çoğunluğu ülkenin merkez bankasına ait. Ek olarak, Rus vatandaşlarına ve işletmelerine ait 80 milyar dolardan fazla mal varlığına el konulduğu bildirildi. Bank of Russia’nın tahminlerine göre, bu fonların yüzde 20’sinden fazlası bireysel yatırımcılara ait.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu