Kıbrıs

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi sivrisinek mücadelesine devam ediyor

blank

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, sivrisineklerle bulaşan hastalıklarla ilgili önlem almak için sivrisinek kontrol programı çerçevesinde Girne bölgesinden başlayan tuzak kurma çalışmalarını Yenikent, Hamitköy, Karaoğlanoğlu ve Alsancak’ta tamamlanmasının ardından bu hafta da Dikmen’de devam etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, daire, Dikmen bölgesindeki çalışmalarda ekipler, uzmanlarla birlikte bölgesel riskleri belirlemek ve mücadeleyi geliştirmek için saha gözlem ve tespit çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Devam etmekte olan çalışmalardan elde edilen bulguların sonuçlarının daha önce açıklandığını kaydeden Daire şöyle devam etti:

“Tuzak kurma çalışmaları tamamlanan bölgelerin incelenmesinde risk oluşturabilecek bir sonuç olmamıştır. Dikmen bölgesinde yapılan çalışmaların da sonuçlarına ulaşınca yine paylaşmaya devam edeceğiz. Ülkemizde bazı bölgelerde yoğun yağmurların ardından tuzak kurma çalışmaları yanında dairemiz personeli tarafından Dikmen bölgesinde de kapı kapı dolaşarak halkımıza bilgilendirme broşürü dağıtılarak evlerin kapısında olan birikmiş suların boşaltılması sağlandı ve halkımıza konu ile ilgili dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirilmiştir. Hastalık taşıyan sivrisineklerin uçmadan üreme kaynağında önlenebilmesi amacıyla evlerimizin çevresinde kaplarda üreyen sivrisineklerine üreme olanağı tanımamak, oluşan larvaları yok etmek, sivrisineklerin verdiği rahatsızlığın ortadan kaldırılmasını halkımız ile birlikte başarabiliriz.”

Kaynak: BRTK

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler

blank
Kıbrıs

Başbakanlık Deprem Denetim Komitesi ikinci toplantısını yaptı

Başbakanlık Deprem Denetim Komitesi ikinci toplantısını Başbakan Ünal Üstel başkanlığında gerçekleştirdi. Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, toplantıda ülkede bulunan yapı stoku,
blank
Kıbrıs

Kalkanlı ve Mersinlik’te fidan dikimine başlandı – BRTK

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan “55773 Öğrenci 55773 Fidan Ağaçlandırma” İş Birliği Protokolü kapsamında
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com