Spor

Satrançının Sosyal Hayata Katkısı Üzerine Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay’dan Değerlendirme

Gülkız Tulay, satrançla ilgili olarak yapılan çalışmaları ve projeleri değerlendirerek, Cumhuriyetin 100. yılı ve 57. kez kutlanan 20 Temmuz Dünya Satranç Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

Tulay, Dünya Satranç Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti. Alt liglerin tamamlandığını ve Türkiye Satranç 1. Ligi’nde 19 takımın mücadele ettiğini, 2. Ligi’nde ise 32 takımın mücadele ettiğini söyledi. Denizli’de Kulüpler Şampiyonası’nın başladığını ve 22 Temmuz Cumartesi gününe kadar süreceğini bildirdi.

Tulay, lisanslı sporcu sayısında diğer federasyonlardan önde olduklarını söyledi. Federasyon bünyesinde 1 milyon 200 bin lisanslı sporcu bulunduğunu ve bu alanda birinci ve tek olduklarını vurguladı. Satrancın sadece bir spor değil, gençlerin ve yetişkinlerin hayata adaptasyonu, akademik ve sosyal başarıları açısından büyük katkı sağladığını belirtti.

Tulay, satranç sporcularının akademik başarılarına da dikkat çekti. LGS’de sporcuların çoğunun 500 tam puan aldığını ve Türkiye’nin en iyi liselerine yerleştiklerini söyledi. Satranç sayesinde sporcuların istedikleri okula girebildiğini ve sınav dönemlerinde satrancın zaman kaybedilen bir şey olmadığını belirtti. Ayrıca, satranç bursuyla dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyan sporcuların olduğunu dile getirdi. Bu sporcuların takımlara girerek üniversitelerinin adını yükselttiğini ve akademik kariyerlerine devam ettiğini söyledi.

Tulay, Cumhuriyetin 100. yılı için özel projeler hazırladıklarını belirtti. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle etkinliklerle yıla başlayamadıklarını ve sportif faaliyetlerle 100. yıl hamlesine geçtiklerini ifade etti. 19 Mayıs’ta Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası’nı Samsun’da düzenlediklerini ve 100. yılın hamlesini başlattıklarını söyledi. Sporcuların 100. yıl hamlesini benimsediğini ve konuşmalarında sürekli kullandıklarını vurguladı. 29 Ekim haftası önemli bir etkinlik geçecek ve bu etkinlikleri 100. yıl hamlesiyle taçlandırmayı düşündüklerini belirtti. Cumhuriyet Kupası’nın bu etkinlikte verileceğini açıkladı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu