Seyahat

Selimiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Selimiye Camii Tarihi Ve Özellikleri…

Tarihi ve kültürel yönden değerli bir miras olan Selimiye Camii, ibadete açık olup dinen özel gün ve gecelerde Müslümanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Osmanlı-Türk mimarisinin en değerli yapıtlarından birisi olan Selimiye Camii, yapımında kullanılan malzemeler ve işçiliği ile oldukça özel bir eserdir.

Selimiye Camii Nerededir?  

Selimiye kelimesi beyaz, açık pembe renklerini temsil etmektedir. Güzel nakışlı ipek kumaş manasını da taşımaktadır. Kumaşın dokunduğu yerin İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Selimiye olması nedeni ile kumaşa bu isim verilmiştir. Herkes tarafından büyük beğeni kazanan ve sıklıkla ziyaret edilen camii tarihi önemi ile yapıldığı günden bugüne merak uyandırmayı başarmıştır. Taşıdığı özellikler Mimar Sinan’a duyulan derin sevgi ve saygıyı daha da artırmaktadır. Selimiye Camii, tarihi ve doğal güzellikleri ile ilham veren şehrimiz Edirne’dedir.

Selimiye Camii Nasıl Gidilir?  

Selimiye Camii, Edirne Merkez’de yer almaktadır. Tarihi camii, Mimar Sinan Caddesi’nde yer almaktadır. Şehir dışından yolcu otobüsleri ve özel araçlar ile şehre ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. İstanbul-Edirne arası oldukça yakındır. İki buçuk gibi kısa bir saatte Edirne merkeze varılabilmektedir.

Edirne’ye vardıktan sonra taksi, özel araç ya da toplu taşıma araçları ile meşhur Selimiye Camii’ne gitmek mümkün olmaktadır. Otogardan Selimiye Camii’ne gitmek isteyenler minibüsleri tercih edebilirler. Edirne merkezden yürünerek de camiye varılabilir.

Selimiye Camii Tarihi ve Özellikleri

Edirne; çarşıları, köprüleri, tarihi evleri, camileri ve özellikle de dünyaca ünlü Muhteşem Selimiye Camii ile değerli bir şehrimizdir. Ülkemize gelenleri ilk olarak karşılayan Edirne, sınır kenti olma özelliği ile de ayrı bir turistik öneme haizdir. 

Edirne’ye ayak basanların mutlaka ziyaret etmesi gereken Selimiye Camii, Osmanlı hükümdarı II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış ve 14 Mart 1575 yılında hizmete açılmıştır. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak nitelendirdiği ve 80 yaşında tamamladığı camii, Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerinin başında gelmektedir.

Selimiye Camii; çok sayıda mermer, taş, çini, sedef ve ahşap gibi motif süslemelerini içermekte ve oldukça zengin ve etkileyici bir görselliği gözler önüne sermektedir. Selimiye Camii 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Selimiye Camii’nin ortasında yer alan 12 mermer sütunun taşıdığı müezzin mahveli ve altın varaklı Edirnekari kalem işleri ile klasik dönemi yansıtan en seçkin örneklerini oluşturmaktadır. Selimiye Camii’nin beğenilen çinileri İznik’te sıratlı tekniği kullanılarak tasarlanmış ve özel olarak üretilmiştir.

Selimiye Camii, toplamda 2475 metre bir alan üzerinde inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın bu muhteşem eserinin kubbesi 43.28 metre çapı ise 31.30 metredir. Kubbenin ağırlığı ortalama olarak 2.000 tondur. Kubbe 8 sütun üzerinde tüm görkemi ile yükselir. Selimiye Camii, çok uzak mesafeden bakıldığı zaman dahi görülebilen dört tane minareye haizdir. Caminin minareleri 3.80 metre çapında ve 70.89 metre yüksekliğindedir.

Selimiye Camii’nin minareleri daha önce hiç uygulanmamış olan özel bir teknik kullanılmak sureti ile inşa edilmiştir. Selimiye Camii’nin iç bölümünden inşa edilen minareler görünmemektedir. Bu nedenle mimari yapısının anlaşılması kolay olmaktadır. Minarelerin her biri üç şerefeli olup bu da tarihi yapıya ayrı bir estetik katmaktadır. Bu şerefelere üç farklı yoldan çıkılması da camiinin öne çıkan özellikleri arasındadır. Bu yollar birbiri ile çakışmamaktadır. Bu sayede bu yollardan çıkan kişiler birbirini kesinlikle görmemektedir.

Selimiye Camii’nin inşasında 15 bin kişi çalışmıştır. Yapımı 1575 yılında tamamlanmıştır. Tamamlanması akabinde müthiş yapı hizmete sunulmuştur. Selimiye Camii’nin yapımı 7 yıl sürmüştür. Camii genişliği ile içerisinde aynı anda 6.000 kişinin ibadet etmesine imkan vermektedir. Osmanlı döneminde sefere çıkan ordu, bu camide namaz kılmak için durmuştur. Caminin ibadete açılması 2. Selim vefat ettikten sonra gerçekleşmiştir. Sultan 2. Selim camiinin tamamlanışını görememiştir.

Yapımına 1568 yılında başlanan Selimiye Camii, Yıldırım Bayezid tarafından geliştirilmiş ve birçok alanda ibadet amaçlı kullanılmıştır. İslami ve Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerini içeren eser, iç yapısında daha pek çok güzelliğe haizdir. İnce ve zarafet temsili minareleri ile güzide bir camii olan Selimiye, UNESCO tarafından Selimiye Camii ve Külliyesi Dünya Miras Listesinde yer alır.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Selimiye Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nun UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan camilerinden biridir. Adı, Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinden biri olan caminin yapım amacı olan Selim II’ye ithafen verilmiştir. Caminin bulunduğu yer ise Türkiye’nin Edirne ilinde bulunmaktadır.

Edirne’nin merkezi konumunda bulunan Selimiye Camii, şehre gelen ziyaretçiler için görülmesi gereken bir yerdir. Caminin bulunduğu bölge, şehir merkezinde olduğu için rahatlıkla ulaşılabilir. Selimiye Camii’nin bulunduğu yer, Edirne’nin turistik merkezlerinden biri olan Sarayiçi bölgesindedir. Şehrin her yerinden taksi veya minibüslerle ulaşım sağlamak mümkündür.

Selimiye Camii, 1568 ile 1574 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin ünlü mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Caminin yapımı, Osmanlı İmparatorluğu’nun o dönemdeki başkenti Edirne’de gerçekleştirilmiştir. 5 yılda tamamlanan caminin en dikkat çekici özelliklerinden biri de kullandığı materyallerdir. Caminin yapısında, Osmanlı İmparatorluğu’nun dönemindeki en ince malzemeler kullanılmıştır.

Caminin mimari özellikleri arasında büyük ve yüksek kubbesi, şahane minaresi, kıvrımlı taş işçiliği ve ayrıntılı süslemeleri yer alır. Caminin içerisinde ise oldukça geniş bir avlu, ana ibadet alanı, çeşitli odalar ve dini alanda kullanılan dekoratif sanat ürünleri bulunmaktadır.

Selimiye Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nun dönemindeki en büyük camilerinden biri olarak bilinir. Caminin büyüklüğü, ziyaretçileri hayran bırakırken Osmanlı mimarisinin güzelliğini gösterir. Caminin merkezindeki kubbe, caminin içerisindeki aydınlık ve havanın akışını kontrol ederken minareler ise caminin farklı yönlerinden gelerek ziyaretçilerin uzaktan da görebilmesini sağlar.

Sonuç olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun hayat tarzını ve mimarisini yansıtan Selimiye Camii, Edirne’nin görülmesi gereken turistik mekanlarından biri olarak bilinir. Bu geniş ve estetik müze, etrafındaki düzensiz mahallelerle kolayca erişilebilen bir noktada yer almaktadır. Caminin içindeki yapının güzelliği, ünlü mimar Mimar Sinan’ın ustalık ve estetik anlayışı ile zekice birleştirilmiştir.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu