Türkiye

Sendikalar Asgari Ücrete Zam Talebinde Bulunuyor!

 

Hostinger Sendikaların Asgari Ücrete Yönelik Ara Zam Talebi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur ve emeklilere yapılan zam oranı netleşirken, asgari ücretli özel sektör çalışanları ile en düşük memur maaşı arasındaki fark dikkat çekti. Asgari ücretin alım gücünün gerilemesi, sendikaları harekete geçirdi. 9 Temmuz’da sendikalar, asgari ücrete yönelik ara zam talebiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundular.

DISK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’ten ortak yapılan açıklamada, ülkemizde kayıtlı çalışanların yarısından fazlasının asgari ücret seviyesinde gelir elde ettiğine dikkat çekilerek, asgari ücret artışının diğer ücret seviyelerini de etkilediği belirtildi. Asgari ücretin artık ortalama ücret haline geldiği vurgulanırken, enflasyonu yükselteceği gerekçesiyle asgari ücrete zam yapılmamasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Sendikalar, yüksek enflasyonun nedeninin dar gelirli işçiler değil, döviz kuru ve sermayenin kâr hırsı olduğunu belirtti. Enflasyonu düşürmek için işçilerden fedakarlık yapılmasının beklentisinin doğru olmadığı ifade edilirken, asgari ücrete Temmuz ayı itibarıyla zam yapılması gerektiği belirtildi.

TÜİK Başkanı Çetinkaya tarafından yapılan açıklamalarda işçilik maliyetinin enflasyona etkisinin yüzde 4.5 olduğu belirtilirken, şirket karlarının enflasyonu yukarı çektiği ve normal karlardan daha yüksek kar elde ettiği vurgulandı. Bu nedenle işçilik maliyetlerinin asgari ücrete ara zam talebinin gündeme gelmesine neden olduğu ifade edildi.

Sendikaların asgari ücrete yönelik talepleri ve gelişmeler, işçiler ve çalışanlar arasında merakla beklenmeye devam ediyor.
 

Pools Plus Cyprus

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu