Kültür & Sanat

Seramik sanatçısı Nuray Erden Avrupa Uluslararası Kadınların Liderliği Ödülü’nü depremzedeler için alacak

GÖRME ENGELLİLER YARARINA BAŞLAYAN PROJE DEPREMZEDELERE UZANDI

Nuray Erden, 1998 yılında ortağı ile başlattıkları sanat çalışmalarını sosyal sorumluluk projeleri yararına yürüttüklerini, 9 yıl önce de görme engellilerin sanata erişimini kolaylaştırmaya karar verdiklerini anlattı.

Görme engellilerin görsel sanatlara ulaşamadığını, bu nedenle dokunulabilir eserler üretip sergiler açtıklarını anlatan Erden, İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve Örnekköy’de Dokunulabilir Sanatlar Müzesini kurduklarını belirtti.

Modern sanat dönemindeki ressamların eserlerini çamurla kabarttıklarını ve görme engellilerin de algılayabileceği bir replikaya dönüştürdüklerini ifade eden Erden, müzeye olan yoğun ilgi ve engelsiz sanat çalışmaları sayesinde AP’den ödül daveti aldığını aktardı.

Erden, kendisini gururlandıran ödülü sanatçı dostları, sanata destek veren kurumlar ve tüm kadınlar adına alacağını söyleyerek, “Ödülü depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız anısına, ayrıca yakınlarını kaybeden, yaralanan tüm depremzedeler için almak istiyorum. Çok kara günlerden geçtiğimiz bugünlerde bunun bir nebze olsun moral verebilmesi hepimiz için çok önemli” dedi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Törende depremin yıkıcılığına vurgu yapmak istediğini söyleyen Erden, “Konuşmamda depremde hayatını kaybedenlerden bahsedeceğim. Rica ettim ve hemen kabul ettiler, dinleyicileri 1 dakikalık da saygı duruşuna davet edeceğim. Bunu kabul ettiklerine çok memnun oldum. Hayatını kaybedenleri Avrupa nezdinde de birlikte anmış olacağız” diye konuştu.

Nuray Erden, İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde de atölye olarak bir sergi açmaya hazırlandıklarını, sergiden elde edilecek geliri de depremde engelli hale gelen çocuklar için kullanacaklarını sözlerine ekledi.

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu