Seyahat

Sırbistan Hakkında Her Şey: Bayrak, Başkent, Saat Farkı ve Para Birimi

 

Hostinger Sırbistan Hakkında Her Şey: Sırbistan Bayrağının Anlamı, Sırbistan Başkenti Neresidir?

12 Temmuz 2023 11:11

Son Güncelleme: 12 Temmuz 2023 15:26

Sırbistan, 2006 yılında bağımsızlığını kazanmış olan bir Balkan ülkesidir. Sırbistan-Karadağ ikilisi ayrıldıktan sonra özerkliğini ilan etmiş ve tam bağımsızlığına kavuşmuştur. Sırbistan, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyinde Macaristan, güneyinde Arnavutluk ve Makedonya bulunur. Sırbistan’ın doğusunda Bulgaristan ve Romanya, batısında da Karadağ ve Bosna-Hersek yer alır.

Sırbistan bayrağındaki renklerin anlamları, diğer Slav kökenli bayraklarla aynıdır. Kırmızı renk cesareti sembolize ederken, mavi renk sadakati temsil eder. Bayraktaki beyaz renk ise saflık, asillik ve barışı temsil eder. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır. Ayrıca Belgrad, Sırbistan’ın en büyük şehri olup, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerde yer alır. Nüfusu 1,2 milyon olan Belgrad, aynı zamanda ülkenin başkentidir.

Türkiye ile Sırbistan arasında saat farkı bulunmaktadır. Sırbistan, Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Sırbistan’da saat 12:00 iken Türkiye’de saat 13:00 olur. Sırbistan’ın para birimi Sırp dinarıdır. Karadağ ve Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılmasının ardından Euro kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Kuzey Kosova’da hala Sırp dinarı resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Sırp dinarı, banknot ve madeni para olarak üretilmektedir. Sırp dinarının sembolü RSD ya da РСД olarak bilinmektedir.

Sırbistan’ın iklimi karasal iklim etkisindedir. Ülke Avrasya kara etkisi, Akdeniz ve Atlantik okyanusunun da etkisi altındadır. Ocak ayında sıcaklık sıfırın altına düşebilirken, Temmuz ayında 22 dereceye kadar yükselebilir. Güney bölgelerinde iklim daha karasal olup, yaz ve ilkbahar aylarında kurak, kış aylarında soğuk bir iklim görülür. Dağlık bölgelerde sık sık kar yağışı görülür. Ülkenin kuzey kesimlerinde kış ayları soğuk ve rüzgarlı, yaz ayları ise sıcak ve nemlidir. Ayrıca Sırbistan, Avrupa ülkeleri arasında en çok doğal afet riski taşıyan ülkelerden biridir.

Sırbistan mutfağı, Yakın Doğu ve Orta Avrupa balkan mutfağının karışımıdır. Et yemekleri Sırp mutfağında önemli bir yer tutmaktadır. Sosisler, yerel peynirler ve ızgara etler sık tercih edilen lezzetler arasındadır. Pastırmayla sarılmış ve peynirle doldurulmuş tavuk ızgara, Sırp restoranlarında sıkça sunulan bir yemektir. Ayrıca kırmızı biberle yapılan kavrulmuş ajvar ve krem peynirle yapılan kajmak gibi yemekler de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Hem et yiyenler hem de vejetaryenler için seçenekler bulunmaktadır. Sırp hamburgeri olarak da bilinen Pljeskavica, fast food restoranlarında tercih edilen bir hamburgerdir. Cevapcici ise sığır ve domuz etinin karıştırılmasıyla yapılan küçük sosislerdir.

Kaynak: [CNN Türk](https://www.cnnturk.com/)

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu