Sağlık

SMA hastalarına gen tedavisi müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, spinal müsküler atrofi (SMA) konusunda son derece hassas olduklarını açıkladı. Koca, gen tedavisi için hasta grubunun belirlendiğini ve hastalığın istismar edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi. SMA Bilim Kurulu’nun varlığından bahseden Koca, faydalı olduğu kanıtlanmış olan ilacın temin edildiğini ve etkili olduğu bir hasta grubu olduğunu belirtti. Bakan, uygulanacak planın hazır olduğunu ve yakın zamanda uygulamaya başlanacağını duyurdu.

Spinal müsküler atrofi, kas hareketleri için gerekli olan motor nöronlarda azalmaya neden olan bir nörolojik hastalıktır. Genellikle bebeklerde görülen bu hastalığın çeşitli dereceleri vardır. İleri vakalarda SMA hastaları yutkunma, nefes alma ve kalp fonksiyonları ile ilgili sorunlar yaşayabilirler.

SMA tedavisi için son zamanlarda gen tedavisi oldukça umut verici sonuçlar göstermektedir. Bakan Koca’nın açıklamaları ise bu tedavi yönteminin uygulama alanı ve hasta grubunun belirlenmesi konusunda önemli bir adım niteliğindedir. Ülkemizdeki SMA hastalarının da bu tedaviden yararlanabilecek olması ise sevindirici bir gelişmedir.

Sağlık Bakanlığı’nın SMA konusunda hassasiyet göstermesi ve tedavi için bir plan yapması, hastaların ve ailelerinin umutlarını yükseltmiştir. Umarız ki bu tedavi yöntemi etkisini gösterir ve hastaların yaşam kalitesini arttırır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu