Son Dakika

Son dakika | Depremlerden sonra merak konusu olmuştu! Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı: “14 Mayıs’ta millet gereğini yapacak”

Son dakika haberi: Seçim tarihi netleşti! Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin seçimlere 14 Mayıs’ta gideceğini açıkladı. Deprem bölgesinde yıkık, yıkılacak, ağır ve orta hasarlı tüm binaların 6 Şubat 2023 tarihi öncesi tüm borçlarının silineceğini duyuran Erdoğan ayrıca Afet Yeniden İmar Fonu kurulacağını ve Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli oluşturulacağını bildirdi. EYT düzenlemesinin yasalaşmasına değinen Erdoğan, “Vergi dairelerine olan borçları yapılandıran kanun teklifi de gündemimizin önemli konularından biri” dedi.

“TÜRKİYE DEPREM FIRTINASINA TUTULDU”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

 • Her ne kadar birileri kabul etmese de ‘asrın felaketi’ olarak nitelenen 6 Şubat tarihli depremler ile sonrasında gelen 11 bin 400’ün üzerinde sarsıntılar yaşadık. 62 ilçede ve 10 bin 190 köyde çok ciddi yıkıma sebep olan depremleri hala yaşamaya devam ediyoruz. İçinden geçtiğimiz sürecin normal bir durum olmadığını tüm bilim insanları söylüyor. Türkiye bir çeşit deprem fırtınasına tutuldu. Felaketleri engelleyemeyiz, bize düşen görev hazırlık yapmak, yaraları sarmak, yıkımları telafi etmektir.

AA-20230301-30442794-30442789-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

 • Son tespitlere göre depremde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız bölüm bulunmaktadır. Bunların yüzde 98’i 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Sadece yıkık durumdaki bina sayımız 31 binin, bağımsız bölüm sayımız 89 binin üzerinde.

AA-20230301-30442847-30442843-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

“ELBETTE EKSİKLİKLER, AKSAKLIKLAR, GECİKMELER YAŞANMIŞTIR”

 • TSK tüm imkanları ve on binlerce personeliyle çalışmalara katıldı. Bölgeye gönderdiğimiz kamu personeli sayımız 271 bindir. Neredeyse yarım milyon insan depremzedelerimizin yardımına koştu. Felaketin haberini alır almaz şartları zorlayarak her şeyi yapma gayretinde olduk. Kimi eksiklikler, aksaklıklar, gecikmeler elbette yaşanmıştır. Birilerinin insanlarımızla birlikte devletin ve hükümetin de yıkıntılar altında kalmasını adeta ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. İlk andaki eksikler hızla tamamlandı.

AA-20230301-30442692-30442688-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI
AK Parti grup toplantısı öncesinde deprem felaketinde hayatını kaybeden Adıyaman milletvekili Yakup Taş’ın oturduğu koltukta, fotoğrafı yer aldı.

“BÖLGEYE KAÇ KERE GİTTİLER?”

 • Bütün bu vaveylayı koparanlar, bu sirk cambazları, felaket tellalları acaba bölgeye bugüne kadar kaç kere gittiler? Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye 2 kez gittik.

 • Bu felaketin ilk anından itibaren her şeyi takip ediyor, muhasebesini yapıyoruz. Sorulması gereken hesapları adli ve siyasi olarak sormak da boynumuzun borcu!

AA-20230301-30442692-30442691-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

’14 MAYIS’ MESAJI: MİLLET GEREĞİNİ YAPACAK

 • Bu millet 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır. Asla bu tür kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir. Şu anda biz can derdindeyiz, şimdi tek gündemimiz deprem ve depremin yol açtığı acılar, kulağımızı sadece milletimize veriyoruz ama bütün bunları da not ediyoruz. Vakti gelince notları açıklayacağız. Ey muhalefet, biz dertliyiz, ama dedim ya, not ediyoruz.

AA-20230301-30442847-30442844-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

 • Güvenlik konusunda ilk günlerdeki birkaç istisnai olay dışında kayda değer herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

“6 ŞUBAT ÖNCESİ TÜM BORÇLARINI SİLİYORUZ”

AA-20230301-30442847-30442845-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

‘TÜRKİYE ULUSAL RİSK KALKANI MODELİ’ OLUŞTURULUYOR

 • ‘Coğrafya kaderdir’ tespitini körü körüne bir kabulleniş değil, daha güçlü bir mücadelenin çıkış noktası haline getiriyoruz.

 • Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli oluşturmayı planlıyoruz, şehirlerimizi depreme dirençli yerler haline getirmeye başlıyoruz. Ön toplantısını cuma günü yapacağız.

 • ‘Bay Bay Kemal’ kentsel dönüşüme karşı, yanındaki hanımefendi karşı. Buyur netice bu, hadi bakalım şimdi bu neticenin altından kalk. Ama Erdoğan, Çamlıca Camii’nin altında Burhaniye’de vatandaşa diyor ki ‘Yarın Allah göstermesin istemediğimiz bir durum olur kime hesap soracaksınız, bana.’ O yüzden vatandaşımıza ‘Bize yardımcı olun’ dedik.

AA-20230301-30442847-30442846-AK_PARTI_TBMM_GRUP_TOPLANTISI

“EYT HAYIRLI OLSUN, GÜNDEMİMİZDE BORÇ YAPILANDIRMASI VAR”

 • Dünkü Meclis Genel Kurulunda 2 milyon 250 bin çalışanımızı orta vadede, bir o kadarını daha ilgilendiren EYT düzenlemesi görüşülerek kabul edildi. Böylece 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için emeklilikte yaş şartı kalktı. Milletimize hayırlı olsun. Vergi dairelerine olan borçları yapılandıran kanun teklifi de gündemimizin önemli konularından biri. Bu teklif adli ve idari para cezalarının yanı sıra 2 bin TL’nin altındaki vergi borçlarının silinmesi, öğrenci kredi ödemelerini, ehliyetlerdeki bazı ceza puanlarının kaldırılmasını da içeriyor.

 • BOTAŞ 1 Mart itibarıyla sanayiye ve elektrik üretim santrallerine satılan doğal gazın toptan satış fiyatında indirime gitti. Yüzde 20’lik indirimin serbest piyasada oluşan toptan elektrik fiyatlarına benzer oranda yansımasını bekliyoruz. Karadeniz gazını milli sistemimize vermeye başlayınca bu konuda çok daha rahat edeceğiz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Akşener'den toplantıya saatler kala çok çarpıcı sözler! "Bunu herkes üzerine alınsın!"Akşener’den toplantıya saatler kala çok çarpıcı sözler! “Bunu herkes üzerine alınsın!”
'Fay hattı geçiyor' dedi ve uyardı: 'Biz depremden kurtulamayız'‘Fay hattı geçiyor’ dedi ve uyardı: ‘Biz depremden kurtulamayız’
'Beşiktaş' çıkışı gündem olmuştu! Dikkat çeken sözler‘Beşiktaş’ çıkışı gündem olmuştu! Dikkat çeken sözler 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/MyNET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu