Son Dakika

Son dakika | Erdoğan Malatya depremini hatırlatıp vurguladı! Çadır ve konteyner rakamlarını açıkladı… 15 bin liralık taşınma ödemesi yardımı bugün başlıyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine ziyarete geldi. Liderlerin konteyner kent ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan basın açıklaması yaptı. 3 lider daha sonra ise Afşin ilçesine geçerken Erdoğan burada da mesajlar verdi.

“HASARLI BİNALARDAN UZAK DURULMALI”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki Malatya’daki sarsıntılarda da can kayıplarımız oldu. Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğinin altını tekrar çiziyorum, vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz. Depremin vurduğu tüm il ve ilçelerdeki vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmalarını bekliyoruz.

  • Maraş’ta 41 binin üzerinde personel ve 5 bin 733 iş makinesi görev yaptı. Sadece ilçemizde 1000’in üzerinde, Maraş genelinde 12 bin 683 vatandaşımız hayatını kaybetti.

2

“77 BİN ÇADIR DAĞITIP KURDUK, 24 BİN KONTEYNER PLANLAMASI YAPTIK”

  • Kısa sürede tüm engellerin üstesinden gelmeyi başardık. Karşımıza çıkan zorlukları birer birer aşarak her alanda depremzedelerimizin yanında olduk.

  • Maraş genelinde çadırda, kamu tesislerinde, yurtlarda, okullarda ve diğer alanlarda 461 bin vatandaşımızı barındırıyoruz. Sadece Maraş’ta kurduğumuz ve dağıttığımız çadır sayısı 77 bine ulaştı. 24 bin konteyner planlaması yaptık, bir kısmını kurduk.

  • Abonelerimizin yüzde 75’ine doğalgaz verilmesini sağladık. İçme suyu arzında yüzde 98 oranına ulaştık.

1 (1)

“BİRKAÇ AY İÇİNDE 309 BİN KONUTUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ”

  • Birkaç ay içinde deprem bölgesi genelinde köy evleriyle birlikte 309 bin konutun inşasına başlıyoruz. Kahramanmaraş, Elbistan için hemen şimdi inancıyla ilk etapta Maraş’ta 83 bin konut ve 18 bin 681 köy eviyle bismillah diyoruz. Sizlerden bunun için 1 yıl müsaade istiyorum.

  • Konutlar zemin + 3 veya 4 kat şeklindeki binalarda 3 oda – 1 salon olarak inşa edilecek. Fay hattı ve zemin sıvılaşması olan yerlerde yapılaşmaya izin vermemekte kararlıyız. Yeni yapılaşmaları ovalardan dağlara doğru kaydırıyoruz.

“İDEOLOJİK VEYA KEYFİ SEBEPLERLE KİMSENİN YENİ BEDEL ÖDETMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

TAŞINMA YARDIMI ÖDEMESİ BUGÜN BAŞLIYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afşin ilçesindeki konuşmasında ise şunları söyledi:

323

  • Konteynerleri süratle yerleştirerek çadırlardan konteyner kentlere başlayacağız. 842 konteynerin kurulumu için altyapı çalışmaları devam ediyor. Gıda temini, içme suyu, elektrik ve diğer ihtiyaçlarla ilgili sıkıntı kalmadı.

  • 15 bin lira taşınma yardımını bugün itibarıyla ödemeye başlıyoruz. Felaketlerden etkilenen vatandaşlarımıza 10’ar bin lira ödeme yapıyoruz.

Başlıksız-1

  • 9 bin 295 bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret ettiSaadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti
Uzmanlardan ilk açıklama! "6,7'ye erişecek"Uzmanlardan ilk açıklama! “6,7’ye erişecek”
'Yetkililer yalanlasın' Haluk Levent'ten çok konuşulacak sözler‘Yetkililer yalanlasın’ Haluk Levent’ten çok konuşulacak sözler 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/MyNET

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu