Kültür & Sanat

Tabii ki TDK doğru yazılışı… Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır?

 Türkçedeki bazı kelimelerde mutlaka ki ekinin doğru şekilde yazılması gerekir. Bu durum özellikle cümlenin daha doğru şekilde anlaşılması konusunda büyük bir öneme sahiptir. O yüzden pek çok kişinin merak ettiğim kelimeler içerisinde tabii sözcüğü geliyor.

 Tabii ki mi, Tabiki mi nasıl yazılır?

 Olur ya da elbette gibi anlamları üzerinden kullanılan tabii ki kelimesi özellikle ki eki üzerinden merak edilir. Ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır yazılıp yazılmadığı en önemli hususlar içerisinde yer alır. Bu doğrultuda doğru yazılışını, ‘Tabii ki’ biçiminde ayrı olduğunu söylemek mümkündür. Böylece cümle çok daha etkin bir şekilde anlaşılabilir ve doğru yazın gerçekleştirilebilir.

 ‘’Sormana gerek bile yok bu eşyayı tabii ki alabilirsin.’’

 Yukarıdaki cümle içerisinde tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmıştır. Kişinin o eşyayı elbette alabileceği yönünde bir anlam ifade eder. Bu şekilde cümle kurarken mutlaka ki ekinin ayrı yazılmış olduğuna çok dikkat edilmelidir.

 ‘’Bugün tabii ki seninle geleceğim.’’

 Yine aynı şekilde bu cümlede tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmakta ve kullanılmaktadır. Seninle elbette bugün geleceğim şeklinde bir anlam ifade eder.

 

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Tabii ki TDK doğru yazılışı

“Tabii ki” kelimesi Türkçe dilimizde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Ancak, bazı kişiler bu kelimenin doğru yazılışını tam olarak bilmiyor olabilirler. “Tabii ki”, Türk Dil Kurumu tarafından doğru yazılış şekli belirlenmiş olan bir kelime olduğundan, doğru yazımı önemlidir.

“Tabii ki” kelimesinin doğru yazımı, “tabii” kelimesinin yanına “ki” eklenmesi ile oluşur. Bu nedenle, “tabii”, “tabiki” veya “tabi ki” şeklinde yanlış yazım kullanılmaması gerekir.

“Tabi” kelimesi Türkçe dilimizde kullanılan bir kelime olmakla birlikte, “tabi” şeklinde yazılırsa yanıltıcı olabilir ve anlaşılması zor olabilir. Bu nedenle, “tabii ki” kelimesinin doğru yazımı, “tabii” kelimesinin doğru yazımına uygun olarak oluşturulmalıdır.

“Tabii ki” kelimesi, “tabii” kelimesinin anlamı üzerine “ki” kelimesinin eklenmesiyle oluştuğundan, “tabii” kelimesi, doğru anlamı vermek için kullanılmalıdır. “Tabiki” veya “tabi ki” gibi yanlış yazımlar, kelimenin anlamını kaybetmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, Türk Dil Kurumu tarafından belirlenmiş olan doğru yazım şekli “tabii ki” dir. Yanlış yazım kullanımından kaçınılmalı ve doğru şekilde kullanımı sağlanmalıdır.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu