Türk Dünyası

Taşkent, Dünyanın En Kirli Şehirleri Arasında Yer Almaya Devam Ediyor

Taşkent’te Hava Kirliliği Dünya Genelinde Dikkat Çekiyor

12 Şubat’ta saat 08:22’de Taşkent şehri, hava kirliliği açısından dünya genelinde 9. sırada yer aldı ve hava kalitesi seviyesi “tehlikeli” olarak belirlendi. 11 Şubat saat 23:00 itibariyle Taşkent, dünya genelinde hava kirliliği açısından 6. sıraya yükseldi: hava kalitesi endeksi 189 olarak belirtildi. Bu rakam bazı bölgelerde 200’ü dahi aştı.

Havada bulunan ince partikül madde PM-2.5’in konsantrasyonu 124.5 µg/m3 seviyesine ulaştı ve bu, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinin 24.9 katı kadar yüksektir. Uzhydromet’in verilerine göre, 12 Şubat 2024 saat 08:00 itibariyle Taşkent şehrinin atmosferindeki PM-2.5 ölçümleri, 67.1 µg/m3 seviyesindeydi ve bu, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği seviyelerin 13.4 katıdır.

IQAir web sitesinde 08:22’de yapılan açıklamaya göre, Özbekistan’ın başkenti hava kirliliği açısından dünya genelinde 9. sırada yer aldı ve hava kalitesi seviyesi “tehlikeli” olarak belirlendi.

Bu verilere göre Taşkent’te hava kirliliği oldukça ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu durumun çözümü için hükümetin ve vatandaşların daha fazla harekete geçmesi gerekmektedir.

Kaynak: [turkishnewsworld.com](https://turkishnewsworld.com/)

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu