Kıbrıs

Tatar: KKTC her türlü doğal afete benzer durumlara hazırlıklı olmalı

6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem hem Türkiye’de büyük bir yıkıma neden olurken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde büyük bir acı yaşattı.

Cumhurbaşkanlığı’nda protokolün de katılımı ile Türkiye’deki depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılanlar için teşekkür ve takdir belgesi takdim töreni yapıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Güvenlik Kuvvetleri KomutanıTümgeneral Zorlu Topaloğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri KomutanıTümgeneral Sezai Öztürk, bazı bakanlar, milletvekilleri ile devlet ve hükümet yetkilileri katıldı.

Tören öncesinde ilk olarak protokol, Türkiye’deki deprem felaketini yansıtan fotoğraf kareleri ve deprem sırasında görev alan ekiplerin çektiği fotoğraflar ve acımızı ifade eden çizimlerden oluşan sergiyi ziyaret etti.

Tören, depremde hayatını kaybedenler ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Ardından İstiklal Marşı’nın okundu.

Daha sonra, depremde arama kurtarma faaliyetlerine katılan kurum ve personelden yüze yakın kişiye teşekkür ve takdir belgeleri takdim törenine geçildi.

İtfaiye Müdürlüğü, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, bakanlıklara bağlı personel, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personeline, deprem bölgesinde ekipleri ile birlikte görev yapan belediye başkanlarına ve sürecin etkin bir şekilde yürütülmesi için görev yapanCumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Polis Genel Müdür Vekili Kuni, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun oğuz, Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, ve milletvekillerine teşekkür belgeleri takdim edildi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar takdim töreninin ardından bir konuşma yaptı.

Türkiye’de meydana gelen deprem olayın acısı hiçbir zaman unutulmayacak bir afet diye nitelendiren Cumhurbaşkanı Tatar “böylesi bir afetin ardından acısını milletle paylaşmak, hayatını kaybeden canların, öğrenci, öğretmen ve Türkiye’de hayatını kaybeden onbinlereAllah’tan rahmet acılı ailelerine, yakınlarına, sevenlerine milletimiz başsağlığı dilemek ve burada buluşmak ve bunları hatırlamak için hep birlikteyiz” dedi.

Bu süreçte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok büyük bir sınav verdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, ‘tüm kurum ve kuruluşların başarılı bir koordinasyon içinde, tek yürek olarak enkazın altından canları çıkarabilmek için çok önemli mesailer ve koordinasyon içinde, devlete yakışır bir şekildebirlik ve beraberlik gösterme bahtiyar olduk’ dedi.

“Keşke evlatlarımızı canlı olarak getirebilseydik, ama bu mümkün değildi. Oradaki çalışma, acılı ailelerin de gördüğü gibi elden gelen en iyi şekilde yapılma gayreti içindeydik” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC Devleti’nin bu sınavı verirken yakaladığı birlik ve beraberliğin devam edebilmesiiçin kurumlarıgüçlendirmek suretiyle KKTC’nin her türlü doğal afete benzer durumlara hazırlıklı olmasının önemine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuşmasının ardından toplu fotoğraf çekim gerçekleştirildi.
Bugünkü törenden önce de 469 kişiye belge verildiğini anımsatan Tatar, 15 Mart Salı günü arama-kurtarma faaliyetlerine katılan gönüllü vatandaş ve işinsanları için ikinci bir tören daha yapılacak.BRT 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: BRTK

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu