Türkiye

TikTok’ta Nisan’da yüz binlerce hesap çalındı – Büyük güvenlik açığı!

 

Hostinger TikTok’ta 700 Bin Hesap Çalındı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu TikTok, yine bir skandalın merkezinde. En büyük hesap çalma vakası yaşandı.

Dijital İletişim Uzmanı Ali Murat Kırık, konuyla ilgili olarak, “Seçim döneminden önce 700 bin hesabın farklı yöntemlerle ele geçirilmesi ciddi bir sorundur ve seçimlerin güvenilirliği konusunda gelecekte büyük sorunlarla karşı karşıya kalabileceğimizi gösteriyor. Seçim tercihlerine etki etmesi açısından da hassas bir konu olup üzerinde durulmalıdır” açıklamasında bulundu.

ABD merkezli medya kuruluşu Forbes’un verilerine göre, Nisan ayında Türkiye’deki 700 bin TikTok hesabı çalındı.

Sistemdeki zafiyetin geçen yıl bildirildiği ancak TikTok yönetiminin maliyet nedeniyle adım atmadığı iddia ediliyor. Ayrıca, seçim dönemine yakın yaşanan bu olay da soru işaretleri oluşturdu.

Kırık ayrıca, “700 bin hesabın aynı videoyu beğenmesi ve etkileşimde bulunması, videoyu keşfete düşürecektir. İnsanların etkilenmesine neden olabilir. Sosyal medya üzerinden yapılan dezinformasyon ve manipülasyon düşünüldüğünde, bu skandalın aslında büyük bir güvenlik açığı ortaya koyduğu ve bundan sonra sosyal medyanın siyasete etki etmesi açısından ayrı bir tartışma açılması gerektiği ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Hesapların kim tarafından çalındığı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu