Sağlık

‘Tiroit ilaçları sahurdan yarım saat önce alınmalı’

Uzm. Dr. Esra Tutal, Ramazan ayında tiroit hastalarının ilaçlarını nasıl kullanmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Kişideki tiroit bezinin yavaş çalışması ya da tiroit bezinin ameliyatla alınmış olması (kalıcı hipotiroidi) durumunda hayat boyu tiroit hormonu alınması gerektiğini belirten Dr. Tutal, “Tiroit bezi hayati derecede önemlidir. Tiroit hormonları en iyi mide boşken emilir. Bu nedenle kahvaltıdan en az yarım saat önce alınmalıdır. Bu süreye uyulmadığı zaman ilacın yeterli emilimi gerçekleşmez ve kan TSH seviyelerinde dalgalanmalar olur. Ramazan 1 ay gibi uzun bir süreyi kapsadığı için bu dönemde de ilacın doğru kullanımı önemlidir” diye konuştu.

“Sahurdan önce alınabilir”

Uzm. Dr. Tutal, Ramazan ayında tiroit hastalarının ilaçlarını nasıl kullanabileceği ile ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

“Sahur yemeği yenilmeden yarım saat önce uyanılıp ilaç alındıktan sonra sahurluk yenilebilir. Eğer sahura kalkmadan oruç tutuluyorsa, imsak vaktinden önce uyanıp az bir suyla ilaç alınabilir. Eğer uyanmama ihtimali varsa, hiç alınmamasındansa ilaç yatmadan önce de alınabilir. Bu durumda en az 2-3 saat herhangi bir şey yenmemiş olmasına dikkat edilmeli. Mide koruyucu ilaçlar mide asidini azalttığı için tiroit hormonlarının emilimini azaltır, çok gerekmedikçe gereksiz kullanımından kaçınılmalıdır. Mutlaka kullanılması gerekiyorsa da önce tiroit ilacı, 1 saat sonra mide koruyucu alınmalıdır. Ramazan ayı bittikten 1-1.5 ay sonra kan tiroit hormon düzeylerinin kontrol edilmesi gerekir.”

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: BRTK/NTV/CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Tiroid ilaçları, vücutta salgılanan tiroid hormonu seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Tiroid bezinin yeterli miktarda hormon üretememesi durumunda kullanılan bu ilaçlar, genellikle sabahları aç karnına alınır. Ancak son yapılan araştırmalar, tiroid ilaçları ile sahur arasındaki sürenin önemine dikkat çekiyor.

Sahur, Ramazan ayında oruç tutan kişilerin gün boyunca aç kalmamaları için yedikleri son öğünü ifade eder. Sahurda, tiroit ilacını da belirtilen saatten yarım saat önce almak gerekiyor. Çünkü tiroid ilaçları yemeklerle birlikte alındığında emilimleri bozulabiliyor. Özellikle süt ve süt ürünleri ilaç emilimini etkileyeceği için ilacın alımı sırasında süt ve süt ürünleri tüketimi mutlaka önerilmiyor.

Kan dolaşımına karıştıktan sonra ilacın etkisi, yaklaşık 4-6 saat içerisinde hissedilir. Bu nedenle, oruç tutan kişilerin sabahları sahurda ilaçlarını belirtilen saatte yarım saat önce almaları gerekiyor. Bu sayede, ilacın emilimi için yeterli süre verilmiş olur ve etkisi gün boyunca devam eder.

Tiroit ilaçları, doğru şekilde alındığında vücutta tiroid hormon seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ancak ilacın yan etkileri de olabileceği için, ilaç kullanımı sırasında doktorun önerilerine dikkat edilmesi önemlidir.

Sonuç olarak, tiroid ilaçları oruç tutan kişilerin günlük yaşamını etkileyen önemli bir faktördür. İlaçların doğru zamanda ve doğru şekilde alınması, vücuttaki tiroid hormon seviyesinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle oruç tutan kişilerin doktorların önerilerine uyarak ilaçlarını sahurda yarım saat önce almaları önerilir.

ACM Cyprus

Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu