Kıbrıs

Töre Alaminyo Şehitleri Anıldı

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Türk halkının adadaki varlık mücadelesini sürdürürken önemli zorluklarla karşılaştığını ve şehitler verdiğini belirtti. Töre, bununla birlikte Türklük bilincini kaybetmeden her zorluğun üstesinden geldiklerini ve yeniden doğduklarını vurguladı. Töre, Alaminyo şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek mücadeleleri için minnettarlık duyduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının adada varlık mücadelesi verdiği süreçte birçok zorlukla karşılaştığını ve şehitler verdiğini belirten Töre, Türklük bilincini kaybetmeden her zorluğun üstesinden geldiklerini ve yeniden doğduklarını ifade etti. 1967 yılında Alaminyo’nda 5 kardeşin şehit olduğunu ve 1974 yılında Yunan cuntasının saldırıları sonucu 15 şehidin daha bu köyde hayatını kaybettiğini belirtti. Ancak 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı sayesinde Kıbrıs Türk halkının toplu katliamlardan kurtulduğunu ve bu tarihin Kıbrıs Türklerine umut ışığı olduğunu ifade etti. Töre, bugün hiçbir güvenlik endişesi yaşamadıklarını ve bir devletin gururunu taşıdıklarını söyledi.

Tüm Kıbrıs Türk halkının, bu devlete sahip çıkmak, yaşatmak ve yüceltmek için büyük bir görevi olduğunu belirten Töre, Alaminyo’da şehit düşen kardeşler için Allah’tan rahmet dilediğini ve mücadeleleri için minnettarlık duyduğunu ifade etti. Makalede, Alaminyo köyünde yaşanan şehitlik olaylarına vurgu yapılarak Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihi ve 20 Temmuz 1974’ün önemi vurgulanmıştır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu