Türkiye

“Trakya’da Bahar Yağmurları Kuraklığı Sonlandırdı”

Bahar yağışları özellikle Trakya bölgesi için hayat kurtardı. Meteorolojiden alınan bilgilere göre, Türkiye geneli nisan yağışları, normalinin ve geçen yılın aynı dönemindeki yağışların üzerinde gerçekleşti. Nisan yağışları, geçen yıla göre yüzde 100’den daha fazla arttı. Nisan ayı normali 57,5 kilogram olan, geçen yıl aynı dönemde metrekareye 24,5 kilogram düşen yağış, bu dönem 86,8 kilogram gerçekleşti.

Kurak bir sonbahar ve kış geçiren Trakya’da, bahar yağışlarıyla birlikte kuraklık tehlikesi ortadan kalktı. Son yayımlanan kuraklık haritasında Trakya, normal ve hafif nemli seviyeye yükseldi. Kuraklık derecelendirmesinden çıkarılan Edirne, geçen yılın aynı dönemine göre metrekareye 120 kilogram yağış aldı. Bölgenin en kurak günlerini geçiren Tekirdağ ise bu yılın nisan ile mayıs ortasında metrekareye 162 kilogram yağış aldı.

Bahar yağışları sayesinde Trakya’da üreticilerin yüzü güldü. Kurak geçen aylar nedeniyle endişelenen üreticiler, yağışların ekili ürünlere çok iyi geldiğini söyledi. Özellikle buğday ve arpa açısından çok verimli yağışlar oldu. Aynı zamanda çeltik üretiminin de yapıldığı bölgede, yağışların nehri doldurması üreticileri sevindirdi.

Trakya Ziraat Odaları Başkanları da bahar yağışları sayesinde kuraklık riskinin ortadan kalktığını belirtti. Yağan yağmurla birlikte çiftçinin endişesi de ortadan kalkarken, ürünlerde verim beklentisi arttı. Büyük bir sorun yaşanmadığı sürece üreticiler için yine diğer yılların verimlerine yakın verimler alınacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu