Son Dakika

Trump, 20 Mayıs 2024’te Mahkemeye Çıkarılacak

Yargıç Cannon, Trump’ın gizli belgelerle ilgili suçlandığı davada yargılamanın başlangıç tarihi ile ilgili kararını açıkladı. Cannon, mahkemenin Trump’ın avukatlarının duruşma için şu aşamada tarihin belirlenmemesine yönelik taleplerini reddettiğini ve yargılama sürecinin 20 Mayıs 2024’te başlayacağını bildirdi. Adalet Bakanlığı’nın önerilen tarihin adil bir yargılama için hızlandırılmış olduğunu belirten Cannon, bu durumun adil bir yargılama sağlanmasıyla bağdaşmadığını ifade etti. Trump’ın hukuk ekibinin duruşma tarihini erteletebileceği söylenmektedir.

Trump tarafı, seçim döneminde yargılamanın adil olmayacağını savunmaktadır. Davayla ilgili yapılan ön duruşmada savcılığın yargılamanın aralıkta başlamasını talep ettiği belirtilmiştir. Trump’ın avukatları ise yargılamanın 2024 başkanlık seçimlerinden sonra gerçekleşmesi gerektiğini ısrarla dile getirmişlerdir. Savcılık ise Trump’ın seçimleri kazanması durumunda başkanlık yetkisini kullanarak kendini davadan muaf tutabileceğini veya Adalet Bakanı’na iptal ettirebileceğini öne sürmüştür.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evi, “gizli belgeler” soruşturması için FBI tarafından aranmıştır. Trump, baskını ve soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendirerek Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin bağımsız bir hakem veya özel bir hakim tarafından incelenmesini talep etmiştir. Trump hakkında yürütülen soruşturmalar arasında “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” bulunmaktadır. Eski Başsavcı Jack Smith tarafından yapılan iddianamede Trump, görevinden ayrılırken gizli belgeleri yanında götürmek ve federal incelemeleri engellemekle suçlanmıştır. Trump, 37 ayrı suçlamayı reddetmiştir.

Trump daha önce de bir kadına sus payı ödediği suçlamaları nedeniyle New York’ta hakim karşısına çıkmıştır. Yargılamanın adil bir biçimde gerçekleştirilmesi için önemli kararlar alınmaktadır ve sürecin 20 Mayıs 2024’te başlayacağı açıklanmıştır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu