Teknoloji

TSK’dan Doğu Akdeniz’de gövde gösterisi

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre DOĞU AKDENİZ DAVET TATBİKATI-2023 icra ediliyor. Tatbikata Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı komutanlıklar ve Sahil Güvenlik Komutanlığı katılıyor. Konu ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi X hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı:

“Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan DOĞU AKDENİZ-2023 Davet Tatbikatı; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıklarımız ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, dost ve müttefik ülkelerden unsurların katılımıyla bugün başlıyor.”

Tatbikata, Deniz Kuvvetlerinden 24 gemi, 10 helikopter, 5 İHA, 4 denizaltı, 2 SAS timi, bir KBRN timi, bir Amfibi Deniz Piyade taburu, 3 deniz karakol uçağı, 3 SAT timi, Kara Kuvvetlerinden 2 helikopter, Hava Kuvvetlerinden 20 F-16, 3 Havadan İhbar ve Kontrol uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 3 sahil güvenlik botu katılıyor.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama-Kurtarma Tatbikatı tamamlanmıştı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama-Kurtarma Tatbikatı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilmişti. 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenen tatbikatta farklı arama-kurtarma senaryoları gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda 24 Ekim 2023 tarihinde 1 numaralı senaryo başarı ile icra edilmişti. Senaryo kapsamında KKTC hava sahasında uçan bir yolcu uçağı tarafından tehlike sinyali verildi ve sinyal Uydu Destekli Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınmış ardından bölgeye ilgili ekipler sevk edilmiş ve kazazedeler tahliye edilmişti. Bahse konu tatbikatta İHA’lar ve Helikopterler yer almıştı.

Tatbikatın 2. senaryosunda ise KKTC karasuları dışında ve Türk Arama Kurtarma Bölgesinde içerisinde çok sayıda düzensiz göçmenin yer aldığı bir kuru yük gemisi ile bir ticari yatın çarpışması simüle edilmişti. Yaşanan kaza sonrası gemilerden tehlike sinyali verilecek ve yardım çağrısı Kıbrıs Türk Radyo tarafından alınmıştı. Ardından gemilerin konumu tespit edilerek 2 adet Sahil Güvenlik Korveti, 4 adet Sahil Güvenlik Botu, 3 adet Sahil Güvenlik Arama Helikopteri ve 1 adet Sahil Güvenlik Arama Uçağı bölgeye intikal etmişti.

İlgili Olarak

Türk Deniz Kuvvetleri’nden Doğu Akdeniz’de tatbikat

Mehmet Ali KulaMehmet Ali Kula

Nükleer Enerji Mühendisliği öğrencisi. Özel kuvvetler, piyade sistemleri özel ilgi alanı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu