Teknoloji

Türkiye, Ukrayna için “Füze ve Mühimmat” tedarik girişimine katıldı!

Türkiye, Ukrayna’ya destek kapsamında Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katıldı.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler NATO Savunma Bakanları Toplantısı için gittiği Brüksel’de temaslarda bulunmuştu. Bakan Yaşar Güler’in katılımıyla, Almanya’nın NATO Daimî Temsilciliğinde “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (The European Sky Shield Initiative-ESSI) Niyet Mektubuna Türkiye ve Yunanistan’ın Katılımına Dair Düzenleme Belgesi İmza Töreni” düzenlenmişti.

Haftalık basın bilgilendirme toplantısında MSB’den yapılan açıklamada: “Almanya liderliğinde başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (European Sky Shield Initiative-ESSI) ülkemizin katılım beyanı ile Ukrayna’ya destek kapsamında Birleşik Krallık liderliğinde başlatılan Füze ve Mühimmat konularındaki Çok Uluslu Tedarik Girişimlerine ve yine Almanya liderliğinde başlatılan Entegre Hava ve Füze Savunması girişimleri için düzenlenen imza törenlerine de katılım sağlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Dendias ile görüşmesi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un ev sahipliğinde gerçekleşen törende Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Dendias anlaşmayı imzaladı.

Bakan Yaşar Güler imza töreninde şunları söyledi: “Almanya’nın liderliğindeki bu girişim, müttefiklerin birlikte çalışabilirlik ve entegrasyonunu sağlarken, NATO’nun gerekliliklerinin yerine getirilmesi yolunda da önemli bir adımdır. Türkiye olarak geniş bir yelpazedeki millî imkânlarımızla bu girişime katkıda bulunmaya hazırız. Bu önemli girişimdeki koordinatör rolü için Almanya’ya teşekkürlerimi sunmak isterim. Kolektif savunma anlayışına hizmet eden bu girişimde sizlerle çalışmaktan memnuniyet duyacağız.”

Bakan Yaşar Güler, gerçekleşen imza töreni sonrasında Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Dendias ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Ayaküstü görüşen her iki Bakan daha sonra NATO Karargâhı’ndaki ikinci oturuma katıldı. Bakan toplantı salonuna gelişinde Birleşik Krallık, Hollanda, Lüksemburg, Bulgaristan gibi bazı müttefik ülke Savunma Bakanları ile de ayaküstü görüştü.

İlgili Olarak

Türkiye ve Yunanistan Almanya’nın füze savunma programına katılıyor

Olgun Yılmaz

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencisi.  Uluslararası İlişkiler ve Savunma Sanayii araştırmacısı.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu