Türk Dünyası

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Kore Cumhuriyeti Milli Meclis Başkanı ile Görüştü

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı’nı Kabul Etti

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, 21 Temmuz 2023 tarihinde ülkesine resmi bir ziyaret gerçekleştiren Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-pyo’yu kabul etti. Devlet başkanı, yapılan toplantılar ve müzakerelerin ikili parlamentolar arası ilişkilerin daha da güçlenmesine hizmet edeceğine inandıklarını dile getirdi. Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın Kore Cumhuriyeti ile geleneksel dostane ilişkileri son derece önemsediğini ve bu ilişkileri her alanda ileriye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

Kore Parlamentosu Başkanı ise sıcak karşılamadan dolayı teşekkürlerini iletti ve Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un Türkmen halkına selamlarını iletti. Aynı zamanda Kore Cumhuriyeti’nin Türkmenistan ile olan işbirliğine olan bağlılığını teyit etti. Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov tarafından verilen Bitaraplık Nişanı için teşekkürlerini ifade ederek, Türkmen-Kore ortaklığının gelişimine katkı yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na selamlarını iletti ve devletler arası diyalogun devam ettiğini memnuniyetle belirtti. İki ülkenin politik ve diplomatik alanda, özellikle BM gibi uluslararası organizasyonlar aracılığıyla etkili bir şekilde etkileşimde bulunduğu belirtildi.

Ayrıca Türkmenistan ile Kore arasındaki ticaret ve ekonomik ortaklığın uzun vadeli bir yapıya sahip olduğu ve gaz kimya endüstrisinde bir dizi önemli projenin hayata geçirildiği ifade edildi. İnsani alanlarda, kültür ve eğitimde de işbirliği ve iletişimin derinleştirilmesine önem verildiği belirtildi.

Toplantının sonunda Türkmenistan Cumhurbaşkanı ve Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclis Başkanı birbirlerine en iyi dileklerini ileterek, devletlerarası diyalogun başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğine ve yeni içerikler kazanacağına olan güvenlerini ifade ettiler.

Bu haber ACM Cyprus tarafından yeniden yazılmıştır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu