Yaşam

Vekalet almadan kurban kesilir mi? Kurbanda vekalet nasıl verilir? Kurbanda vekalet vermeyi unutmak! Vekalet alma ve verme! Hayvan keserken ne söylenir?

 

Hostinger

expand

Kurban Bayramı’nın birinci günü 16 Haziran’a ‘a denk geldi. Bugün itibariyle bayram namazından sonra birçok kişi ibadetini yerine getirecek. Kurban kesme ibadetini yerine getirecek olan kişiler vekalet vererek kurban kesmenin detaylarını sorguluyor. Peki ama kurban kesecek kişiler vekalet verirken nelere dikkat etmeli?

Kurban vekaleti nasıl verilir?

Diyanet’te kurban vekaleti ile ilgili şu bilgiler yer alıyor; Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekat gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekalet caizdir (Kasani, Bedai‘, V, 67; Mevsıli, el-İhtiyar, IV, 263-265; Remli, Nihayetü’l-muhtac, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resulullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhari, Hac, 120; Ebu Davud, Menasik, 19) Vekalet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekaleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekaleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir. Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu