Kültür & Sanat

Yarınki Nasıl Yazılır? Yarınki TDK Doğru Yazılışı… Yarınki Mi Yarın Ki mi?

blank

Yarınki kelimesinde ki eki bazı kişiler tarafından ayrı yazılmaktadır. Fakat burada yazım yanlışı yapılmaktadır.

Yarınki Nasıl Yazılır?

Ki hem bağlaç hem de ek olarak kullanıldığı için yazım hataları içerisinde en sık yapılan yazım yanlışıdır. Özellikle bitişik mi ayrı mı yazılacağı pek çok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Ki hem ek olarak hem de bağlaç olarak kullanılmaktadır. Burada iyelik veya ilgi eki görevinde kullanılan ki eki bitişik yazılması gerekir. Yarınki kelimesi de bunlardan birisidir. Burada yarınki kelimesindeki ki eki bitişik yazılmalıdır. 

Yarınki TDK Doğru Yazılışı

Yarınki kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumunda belirtilmektedir. Kelimenin anlamı ” yarın yapılacak olan, yarın ile ilgili” şeklinde açıklanmaktadır. Bununla beraber yazım hataları da bu kelimede çok yapılmaktadır. Ki’nin ayrı mı yoksa bitişik mi yazılacağı çoğu kişiler tarafından bilinmemektedir. Kelimenin doğru ve yanlış yazılışı şu şekildedir:

– Yarınki ( Doğru Yazılışı )

 – Yarın ki ( Yanlış Yazılışı)

Yarınki mi Yarın Ki mi?

 Yarınki kelimesi cümle içerisinde çok sık kullanıldığı için en çok yazım yanlışı yapılan kelimelerden birisidir. Çünkü Dil Bilgisi kurallarına göre ki ekinin yazılışı iki farklı şekilde açıklanmaktadır. Ki eki iyelik ve ilgi eki olarak kullanıldığında bitişik yazılır. Buna örnek ” Yarınki ” kelimesi verilebilir. Ayrıca ” halbuki, mademki ” kelimeleri de bunlara bir örnek olabilir. Kelime bitişik olarak yazılmaktadır. Cümle içerisinde şu şekilde örnek verilebilir:

– Yarınki işlemlerden sonra artık hepimiz rahatlayacağız. ( Doğru Yazılışı )

– Yarın ki sınav artık hepimizin kaderini belirlemektedir. ( Yanlış Yazılışı ) 

yada TDK yazımı nasıl?'ya da' birleşik mi, ayrı mı yazılır?

yada TDK yazımı nasıl? ‘ya da’ birleşik mi, ayrı mı yazılır?Kaynak: NTV/CNN

Yorum Yapın

Diğer Haberler

blank
Kültür & Sanat

Suriyeliler acılarını bu kez deprem enkazına resmetti

Suriyeli grafiti sanatçıları, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Afrin ilçesinde yıkılan bir binanın duvarına felaketin ülkelerinde yol açtığı yıkım ve acıları
blank
Kültür & Sanat

LTB-EMAA Bahar dönemi kursları başlıyor – BRTK

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) işbirliği ile düzenlenen bahar dönemi kursları 4 Mart Cumartesi günü
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com