Türkiye

Yeni anayasa için 4 aşamalı süreç

KAYNAKCNN TÜRK

“Yeni anayasa mümkün olmasa bile yargıdaki sorunu giderek anayasa değişikliği ile uzlaşma yollarını arayacağız.”

Yüksek yargıdaki tartışmalı meselelerin ardından Erdoğan’ın verdiği bu anayasa değişikliği mesajı siyasetin gündeminde. Peki o değişiklik paketleri nasıl kamuoyunun karşısına çıkacak? Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, 4 aşamalı süreci anlattı. Buna göre ilk adım Meclis Başkanı’nın girişimi. Sonuç alınmazsa partilerin kendi taslaklarını açıklaması 2’nci aşama.

“Taslaklardan olabildiğince ortaklaştırılacak yeni anayasa taslağının teklife dönüşmesi, Meclis’te görüşülmesi ve mümkün olan en yüksek oyla kabul edilmesi çabası üçüncü aşama olur. Meclis’te 400’ü aşan bir kabul olsa bile yeni anayasanın halkın onayına sunulması da dördüncü aşama olarak ifade edilebilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği dar kapsamlı anayasa değişikliğinin içerisinde ne olabilir? Uçum bu konuda üç başlığın öne çıktığını belirtiyor.

Yeni anayasa için 4 aşamalı süreç

“Birincisi Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurular üzerinden özellikle son 5-6 yılda verdiği ihlal kararları sebebiyle Yargıtay, Danıştay ve derece mahkemeleriyle AYM arasında yaşanan çekişmelerin giderilmesidir. İkincisi ailenin korunmasına ilişkin genel seçimlerden önce TBMM’ye teklif olarak sunulmuş düzenleme olabilir. Üçüncü olarak yine genel seçimlerden önce TBMM’ye teklif olarak sunulmuş kadınların giyim kuşam özgürlüğünü güvenceye alan, başörtüsüne de anayasal koruma getiren düzenleme yeniden gündeme gelebilir.”

Uçum, “AYM’nin bireysel başvurularda verdiği kararlardan kaynaklanan olağan yargı mercileriyle çekişmesinin nihai çözümü anayasada düzenleme yapmaktır” değerlendirmesinde de bulundu.

Kaynak

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu