Ekonomi

Yeni haftada Fed’in gözü bu veride olacak

Gelecek hafta yurt içinde kapasite kullanım oranı, güven endeksleri, bankacılık sektörü aylık gelişmeleri, dış ticaret ve hizmet sektörü üretici fiyatları verileri öne çıkan açıklamalar arasında olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayımlayacak.

Yatırım araçlarının bu hafta performansı ne oldu?

Yatırım araçlarının bu hafta performansı ne oldu?

Yurt dışında ABD’den çekirdek PCE verisi piyasaların odağında olacak. Fed için önemli bir kriter olan veri, cuma günü açıklanacak. Onunla beraber bekleyen konut satışları, 2022 dördüncü çeyrek final büyüme rakamları, kişisel gelir ve harcamalar, Chicago PMI, Michigan tüketici güveni diğer beklenen veriler…

Avrupa cephesinde Almanya’dan tüketici fiyatları, iş gücü verileri, ifo ve GfK, Euro Bölgesi’nden güven endeksleri, tüketici fiyatları ve işsizlik oranı öncelikli veriler olarak izlenecek.

 

Pools Plus Cyprus

ACM CYPRUS


Kaynak Link: CNN

Bu Haber ACM Cyprus Yeni Teknolojiler Çalışması Kapsamında, OpenAI – ChatGPT Tarafından Sizin İçin (Türkçe veya İngilizce) Yeniden Yazıldı. Okumak İçin Sayfaya Devam Edin.

Yapay Zeka Yorumluyor

Yeni haftayla birlikte, ABD Merkez Bankası’nın gözü önemli bir veriye çevrilecek. Fed, üretim sektöründeki faaliyetleri ölçen ISM İmalat PMI verisine odaklanacak.

ISM İmalat PMI verisi, üretim sektöründeki faaliyetleri ölçer ve ABD ekonomisindeki büyüme hızı ve iş gücü piyasası gibi diğer ekonomik verilerle birlikte, Fed’in para politikalarını belirlemede önemli bir rol oynar.

Fed, son zamanlarda enflasyonun artmasıyla birlikte, para politikalarını yeniden gözden geçiriyor. Yüksek enflasyon, Fed’in faiz oranlarını artırmasına yol açabilir. Bu da ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olabilir.

Ancak, ISM İmalat PMI verisi, önemli bir ekonomik gösterge olarak kullanılır. Bu veri, özellikle üretim sektöründe yeni siparişlerin sayısını, tedarik zinciri problemlerini ve işletme maliyetlerini ölçer. Bu veriler, Fed’in ekonomik büyüme hızını ve enflasyon beklentilerini belirlemesine yardımcı olur.

Fed Başkanı Jerome Powell, son haftalarda yaptığı açıklamalarda, “kayda değer bir ilerleme” olmaması durumunda faiz artırımı öngörüsünde bulunmanın erken olacağını belirtmişti. Powell, bu cümlesiyle birlikte, Fed’in önceliklerinin ülke genelindeki istihdamın artması ve endişe verici bir enflasyonun ortaya çıkması olduğunu belirtmişti.

ISM İmalat PMI verisi, bu noktada Fed’in kararını etkileme potansiyeline sahip. Eğer veri, üretim sektöründe ivmelenme ya da yavaşlama gösterirse, Fed’in faiz oranlarını artırma fikri değişebilir.

Sonuç olarak, ISM İmalat PMI verisi, Fed’in para politikalarını belirlemede önemli bir rol oynayan görünüyor. Bu veri, piyasaların yakından takip edeceği bir veri olacak. ABD ekonomisindeki gelişmeleri takip etmek ve Fed’in politika kararlarının nasıl şekilleneceğini görmek için, ISM İmalat PMI verisine önem vermek gerekiyor.

ACM Cyprus

Yapay Zeka Teknolojisiyle Geleceği Yeniden Şekillendirebilmek İçin Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu