Kıbrıs

Yüksek enflasyonist ortamda gıda fiyatlarının düşürülmesi önemlidir – BRTK

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Ekonomi Bölümü tarafından ‘Enflasyonist Ortamda Türkiye ve KKTC‘de Finansal ve Ekonomik Gelişmeler’ konulu panel gerçekleştirildi.

Uluslararası Ekonomi Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ile Türkiye Ekonomi Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Ercan Uygur panelde, enflasyona gecikmeden müdahale etmenin önemine vurgu yaptı.

Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal da, ekonomi sisteminin başına gelebilecek en kötü durum olan yüksek enflasyonun; gelir dağılımında adaletsizliğe neden olduğunu, refah seviyesini düşürüp, işsizliği artırdığını belirtti ve fiyatların daha da artacağını düşündürdüğünü ifade etti.

KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay da, enflasyon sarmalına değinerek Euro‘ya geçme söylemlerini değerlendirdi.

“Başka ülkenin parasını kullanıyorsanız para politikasında belirleyici olamazsınız” ifadelerini kullanan Günay, para politikası uygulanamadığı durumlarda maliye politikası uygulanması gerektiğini anlattı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da, 2020 yılı mart ayında pandemiyle yüzleşildiğini hatırlatarak, ülkede yeteri kadar üretim yapılmadığının gözler önüne serildiğini anlattı.

Süreç içinde hükümetin işsizlik oranını aşağı çektiğine vurgu yapan Amcaoğlu, alım gücünü korumanın da en büyük hedeflerden biri olduğunu söyledi.

Amcaoğlu, yüksek enflasyonist ortamlarda gıda fiyatlarının düşürülmesinin önemine vurgu yaptı ve asgari ücrete yapılacak artışa işaret etti.

Yasal mevzuatlarda yapılan güncellemelere değinen Amcaoğlu, organize sanayi bölgelerinin de revize edildiğini ve hal yasasının hayata geçtiğini anımsattı.

Amcaoğlu, “Tek ihtiyacımız enerji, enerjiyle ilgili sorunumuzu çözmeliyiz, enerji sorununu çözmeden ne turizm ne sanayi ne de günlük hayattan bahsedemeyeceğiz, ya da çok zor olacak” dedi.

Panel soru cevap kısmının ardından sona erdi.


 

Pools Plus Cyprus

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu