Yaşam

Yunus Peygamberin Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Yunus Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Dua ederken samimi olunmalı, haram bir şey istenmemeli ve duanın kabul olduğu vakitlerde dua edilmelidir. Duası kabul olan kişilerden dua istenmelidir. Duada samimim bir kalp ve sünnete uygun bir şekilde istemek önemlidir.

Yunus Peygamberin Duası Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı:

“La ilahe illa ente subhaneke, innii küntü minezzalimin.”(Ayette bu şekilde geçiyor)

Anlamı: Senden (Allah-u Teala’dan) başka ilah yoktur, seni tenzih eylerim, doğrusu ben zalimler grubundan oldum.”

Yunus Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Ninova halkına peygamber olarak gönderilen Hz. Yunus, Allah-u Teala’nın ‘tek bir ilah, kanun koyucu ve rızık verici olduğunu, ona tapılması gerektiğini ve putların terk edilmesi gerektiğini’ tebliğ ediyordu. Ancak Ninova halkı bu tebliğe kulak asmıyordu. Sıkıntılar ve hakaretler Hz. Yunus’u bunaltmış ve Allah’tan izin almadan şehri terk etmişti.

Allah-u Teala izinsiz görev yerini terk eder Hz. Yunus aleyhisselam’ı cezalandırmaya karar verdi ve onu büyük bir balığın karnına hapsetti. Bu hapsetme olayı şu şekilde anlatılmaktadır. Yunus peygamber şehirden kaçmak için deniz yolunu seçmiş ve bir tekneye binmişti. Teknede çeşitli inançlara sahip insanlar da vardı. Birden bir fırtına çıktı. Tekneden birinin çıkarılması gerekiyordu. Kurra çekildi ve kurra Yunus Peygambere çıktı. Yunus Peygamberi denize attılar ve büyük bir balık onu yuttu. Büyük ihtimalle balina türü bir balıktı. İnsan vücudundan büyük bir midesi ve insanın yaşayacağı kadar içerisinde hava barındıran bir balıktı.

Yunus peygamber yaptığı hatayı anladı ve Allah’a tevbe etti. Allah-u teala onun tevbesini kabul etti ve onu kıyıya ulaştırdı. Daha sonra yunus peygamber tebliğe görevine kaldığı yerden devam etti. Yunus Peygamber’in yaptığı dua Kuran’da şu şekilde geçiyor:

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adıyla

87-Zennun’u, Yunus’u da hatırla. Hani O öfkeye kapılarak gidivermişti, bizim onu sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Derken karanlık içinde (balığın karnında) “ senden başka ilah yok, seni tenzih ederim; doğrusu ben zalimlerden oldum” diyerek yalvarmıştı.

88-Biz de ettiği duayı kabul ettik ve kendisini bu kederli durumdan kurtardık. İşte biz, mü’min olanları bu şekilde kurtarırız.

Darda kalan ve zulm etmesi sebebiyle Allah-u Teala’nın cezalandırdığı bütün Müslümanlar bu duayı çokça zikretmelidir. Allah-u Teala tevbe eden bütün kullara rahmet eder. Yunus Peygamber’in samimi tevbesini kabul eden rabbimiz onu kıyıya sağ salim ulaştırmıştır. Biz Müslümanlar da yaptığımız hatalarda ısrar etmemeli hemen tevbe etmeliyiz. Allah-u Teala’dan bağışlanma dilenmeli ve yapılan hatadan tereddütsüz dönmeliyiz. Yapılan hatadan tevbe ederken Yunus Peygamber’in duası teşbih edilmelidir.

Ayetel Kürsi okunuşu ve Türkçe anlamı: Ayet-el Kürsi Arapça yazılışı ve Diyanet meali! Ayetel Kürsi duası ile ilgili bilgiler!

Ayetel Kürsi okunuşu ve Türkçe anlamı: Ayet-el Kürsi Arapça yazılışı ve Diyanet meali! Ayetel Kürsi duası ile ilgili bilgiler!

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu