Yaşam

Zeyd İsminin Anlamı Nedir? Zeyd İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Özel isimler arasında bulunan Zeyd adını erkek çocuklara güvenle verilebilmektedir. Son zamanlarda aileler yeni doğan çocuklarına Kur’an’da geçen isimler vermek istemektedir. Adının özelliklerine uygun bir evlat olması beklentisiyle verilen Zeyd ismi tek başına ya da başka isimlerle birlikte verilebilmektedir. 

Zeyd İsminin Anlamı Nedir?

Tarihi İslamiyet kadar eskilere dayanan Zeyd isminin anlamı, artmak- çoğalmak olarak ifade edilmektedir. Ayrıca Zeyd adı, Hz. Muhammet Mustafa Peygamberin evlatlığının da adıdır. Bu anlamıyla tarihe geçmiş olan Zeyd ismini, aileler güvenle erkek çocuklarına verebilmektedir. Tarihe Peygamberin evlatlığının adı olarak geçen Zeyd ismi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Güven veren bir isim olarak ebeveynlerin tercih nedeni olan Zeyd ismi verilen çocuklardan ileriki yaşlarında adına yakışır kişi özellikleri beklenmektedir.

Zeyd İsmi Kur’an’da Geçer mi?

Zeyd ismi Hz. Muhammet Peygamberin evlatlığının adıdır. Kur’ an’ da geçmesinden dolayı Kutsal isimlerden sayılmaktadır. Zeyd ismi özel isimler arasında bulunmakta ve Türkler tarafından da erkek çocuklara verilmektedir. Arapça kökenli Zeyd adının anlamı güven vermektedir. Büyüyen, artan ve çoğalan gibi anlamlar taşıyan Zeyd ismi erkek çocuklarına tek başına verileceği gibi başka isimlerle birlikte de verilebilmektedir.

TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Zeyid ismi TDK kayıtlarında görülmemektedir. Arapça kökenli bir isim olmasından dolayı Müslümanlar tarafından tercih edilmektedir. Kur’an’ ı Kerimde de geçmektedir. Artma manası taşıyan Zeyd isminin söylenişi ve akılda kalıcı oluşu bakımından aranan isimler arasında olduğu gerçektir. Büyüyen- gelişen ilerleyen manalarıyla da Zeyid ismi pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Zeyd ismi, üç sessiz bir sesli olarak dört harften meydana gelmektedir. 

Zeyd İsminin Arapça Anlamı

Zeyd isminin Arapça manası Zâde mastarından gelmektedir. Sözcük anlamı çoğalan- artan- fazladan anlamları olarak bilinmektedir. Kur’an’da sahabe ismi olarak geçmektedir. Sahabe Zeyd, Yemen’de dodu, kaçırılıp Mekke’ye getirilerek köle olarak satıldı. Hakim bin Hizam kendisini alıp halası Hatice’ye hediye etti. 622 yılında sahabe Zeyd, Hicrete katıldı ve Medine’ ye göç etti. Müslüman olanlar arasında ilk dört kişiden biri olan Zeyd Hz. Muhammed’ in evlatlığı olarak tanınmaktadır. Günümüzde ise Zeyd adını aileler erkek çocuklarına kudsiyet taşıdığından dolayı özellikle vermektedir. 

Züleyha İsminin Anlamı Nedir? Züleyha İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Züleyha İsminin Anlamı Nedir? Züleyha İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 

Pools Plus Cyprus


Kaynak: NTV/CNN

Pools Plus Cyprus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stallion Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı
Başa dön tuşu